Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват утвърдени български автори, които развиват успешно своя занаят, прилагайки уникален подход, креативност и иновации.
България беше представена на третото издание на "Хомо Фабер" през 2024 г. на тема "Пътешествието на живота" от Димитър Станков, Людмил Йорданов и Яна Ценов.
Димитър Станков участва за втори път в биеналето. Тази година той представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда. Тя бе част от експозицията "Празнуване" (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление.
Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово бяха селектирани в изложбата "Сънища" (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.
Яна Ценов бе избрана за гид в образователната програма на биеналето, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба ѝ и дядо ѝ в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната ѝ работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.
Визуалният артист Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity е един от посланиците в мрежата на "Хомо фабер". Тя разказа в "Артефир" за впечатляващото участие на България, новите български автори в онлайн ръководството на мрежата и възможностите за кандидатстване за стипендии на творците, които създават занаятчийско изкуство. Ще разберете и кои са наградените артизани в биеналето през 2024 година с трите награди в размер на 10 000 евро, за които традиционно гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg