На днешния 13 януари 2025 г. кометата Атлас ще достигне най-близката си точка до Земята, както и своя перихелий – най-близката точка до Слънцето в нейната орбита. Това астрономическо събитие предизвиква интерес сред любителите на небесни явления, а повече за него разказа Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (НАО) при БАН и в катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Пенчо Маркишки сподели в ефира на "Нашият ден", че досега кометата Атлас е била видима само от южните географски ширини, включително Австралия, Южна Африка и региони близо до екватора. След това тя се приближила значително до Слънцето – както физически, така и видимо, което я прави трудно достъпна за наблюдение.
На 13 януари кометата ще се намира само на 5 градуса от Слънцето, което представлява сериозен риск за астрономическо наблюдение. "В този момент е опасно да бъдат насочвани телескопи или друга апаратура към нея през деня, тъй като слънчевата светлина може да попадне в устройствата. Това не само би повредило техниката, но и може да представлява опасност за зрението на наблюдателите", обясни Маркишки.
Физикът подчерта, че всяка комета е уникална по своите характеристики. Те се различават по параметрите на своите орбити, състава и поведението им при приближаване до Слънцето. Кометата Атлас не прави изключение – тя също има свои специфични особености, които я отличават от всички останали комети, наблюдавани досега.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..
Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю..
Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов. Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев препоръчва на изкушените от политиката да не пренебрегват древните..
В Деня на камилата, който празнуват в един индийски щат, Деня на немската ябълка и Деня на думата благодаря водещият Антон Митов и фейлетонистът Радослав Диков говорят за превозните средства, трафика, пешеходците, правилата и пътната маркировка в столицата и в страната. Да биеш французите на играта петанк в Париж – спомен за социолога Йордан Марков и..
Лъчезар Лисицов , журналсит от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg