Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Нина Цанева и Илияна Шмателка
Снимка: БНР

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии, и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата?

Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор.

Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно наследство, което е част от нейното личностно изграждане. След като завършва немска гимназия в България, Шмателка решава с леко бунтарски дух да работи, преди да започне висше образование. Така става преводач в компанията "Машинекспорт" и започва да гради кариера. Днес Шмателка, която определя себе си като гъвкава и устойчива, може да се похвали с 40-годишна успешна кариера зад гърба си.

Производствени и търговски предприятия, правителства и неправителствени организации, банки и инвестиционни компании – Шмателка споделя, че има опит във всички тези сфери, които са стълбове на икономическия живот.

Има пропаст между традиционния бизнес и възможностите на новите технологии, но тя не е толкова дълбока в България, колкото в Германия, по думите на госта.

В момента Шмателка се занимава в осъществяването на срещата между традиционния бизнес и IT сектора. Този кариерен обрат се случва неочаквано по покана на канадска IT компания, споделя експерта.

Важно е, човек да има желание и любопитство да излезе от своята сфера на удобство и да влезе в една нова вселена, смята Шмателка и допълва, че е необходимо понякога да сме готови да работим понякога "на празен ход" – без чувство за свръхефективност и полза.

Шмателка запознава слушателите с модела на управление holacracy – управление с хоризонтална, децентрализирана структура, при което решения се взимат с участието, съгласието и мотивацията на всички членове на даден екип, като йерархията е премахната.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..

обновено на 13.01.25 в 11:59