От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките".
За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева.
По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени пред предизвикателствата на болничната грижа у нас.
"Демокрацията не е просто протестиране или да можеш да говориш каквото си искаш, а е възможността да извлечеш нуждите на обществото и да ги адресира", смята социологът.
Над 225 000 са случаите на хоспитализирани деца през изминалата година – някои с временни здравословни проблеми и травми, други с хронични заболявания.
Проектът "Сила и Подкрепа за Майките" цели чрез анкета да събере преживяванията на поне 1000 родители, преминали през хоспитализирането на своето дете в последните 20 години. Данните са свързани както с материалната база и удобството на престоя в болница, така и с взаимоотношенията между родители и медицински лица, манипулациите и достъпа до информация.
Анкетата е изготвена на базата на родителския уъркшоп "Теория на промяната", както и на работата с пет фокус групи, пояснява Статева. Специален акцент е поставен върху ситуацията в малките населени места, както и върху мястото на бащите в обществото и здравната система.
Целта е на база на резултати от проучването да бъде облекчено родителското преживяване, както и да се постигнат необходимите промени, заявява Статева и отправя призив към слушателите, запознати с проблема от първо лице, да се включват в проекта.
Повече информация може да бъде намерена в социалните мрежи на Orion Grid, на фондация "Даная" и на Български фонд за жените, който финансира проекта.
Статева подчертава, че проектът не цели да влезе във война с лекарите, а се стреми да разкрие наличните проблеми, за да препоръча интервенции в точките на блокаж.
Социологът поставя акцент върху факта, че в повечето болници само майката може да бъде настанена като придружител хоспитализирано дете. Очакванията на обществото и на системата са насочени основно към майките, върху които пада цялата отговорност и вина за състоянието на детето. Бащите са изолирани от процеса и биват включвани само в ситуации, в които е необходима "безчувственост", като например при извършването на неприятни за децата манипулации. Всичко това, по думите на Статева, води до разпад на взаимоотношенията в семейството.
Анкетата на проекта "Сила и Подкрепа за Майките" може да бъде попълнена тук.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов -..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg