"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често са финансисти. Това, което ги събира със сферата на изкуството е влечението към риска, към неясната стойност. Една картина на практика е като акция, логиката на инвестиране е същата." – казва проф. Сгурев, който изнесе лекция "Пазарът на изкуство: Исторически преглед и съвременно състояние" в галерия "УниАрт".
Според професор Сгурев абсолютна гаранция на пазара на изкуство няма, но има доста голяма вероятност, че определени имена ще постигнат високи равнища на цените. "Наскоро картина на Клод Моне беше продадена за 65 милиона, за големите имена пазарът е в добро състояние. В други нива на пазара няма такава сигурност, има забавяне. Не е криза, но е забавяне, известен процент от големите колекционери са се отдръпнали."
По отношение на присъствието на фалшиви картини в музеите има оценки, които варират от около 4-5%, докъм 30%. Въпреки всички равнища на контрол обаче се случват скандали с картини, а голям проблем според проф. Сгурев са и крадените произведения на изкуството.
Чуйте разговора с проф. Сгурев в "Какво се случва".
Стоян В. Сгурев завършва Станфордския университет с докторска степен по социология. До 2021 г. е професор в ESSEC, Париж. От февруари 2024 преподава в EM Normandie. Преподава Естетика, История на Изкуството и Арт Мениджмънт във Франция и като гост преподавател в България, Италия, Русия.
Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра" от Джейн Смайли – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър". Авторката ни връща към края на 30-те години,..
Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..
"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..
С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg