"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често са финансисти. Това, което ги събира със сферата на изкуството е влечението към риска, към неясната стойност. Една картина на практика е като акция, логиката на инвестиране е същата." – казва проф. Сгурев, който изнесе лекция "Пазарът на изкуство: Исторически преглед и съвременно състояние" в галерия "УниАрт".
Според професор Сгурев абсолютна гаранция на пазара на изкуство няма, но има доста голяма вероятност, че определени имена ще постигнат високи равнища на цените. "Наскоро картина на Клод Моне беше продадена за 65 милиона, за големите имена пазарът е в добро състояние. В други нива на пазара няма такава сигурност, има забавяне. Не е криза, но е забавяне, известен процент от големите колекционери са се отдръпнали."
По отношение на присъствието на фалшиви картини в музеите има оценки, които варират от около 4-5%, докъм 30%. Въпреки всички равнища на контрол обаче се случват скандали с картини, а голям проблем според проф. Сгурев са и крадените произведения на изкуството.
Чуйте разговора с проф. Сгурев в "Какво се случва".
Стоян В. Сгурев завършва Станфордския университет с докторска степен по социология. До 2021 г. е професор в ESSEC, Париж. От февруари 2024 преподава в EM Normandie. Преподава Естетика, История на Изкуството и Арт Мениджмънт във Франция и като гост преподавател в България, Италия, Русия.
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20.05.2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на Фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад. Иван..
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Варна ще даде официален старт на туристическия сезон с празничен концерт, който ще се състои тази вечер от 19:00 часа на площад "Антон Новак" – на входа на Морската градина . Събитието ще предложи на жителите и гостите на града богата програма, включваща музикални изпълнения, атрактивно акробатично шоу и редица изненади. Специален гост на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските..
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg