В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с Люба Никифорова, изпълнителен директор на Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници. Тя сподели своята гледна точка относно актуалните предизвикателства и бъдещите възможности в тази важна сфера.
Люба Никифорова представи Фонда за енергийна ефективност като първата специализирана институция в България, насочена към финансиране на проекти за енергийна ефективност. Тази структура, създадена през 2004 г. с подкрепата на Световната банка и Глобалния екологичен фонд, има за цел да подкрепя устойчиви проекти, които намаляват потреблението на енергия. Фондът е резултат от международните договорености на България, свързани със затварянето на два блока на АЕЦ "Козлодуй".
"Най-евтината енергия е тази, от която нямаме нужда", отбеляза Никифорова, подчертавайки, че енергийната ефективност е ключова за трансформацията на енергийната система и прехода към зелена енергия. Тя акцентира върху необходимостта от устойчиви решения и визия, които са от основно значение за постигането на европейските цели, заложени в Зелената сделка.
Според Никифорова, рамката за развитие в енергийния сектор в България до голяма степен идва от Брюксел, но нейното прилагане често се забавя заради динамичната политическа ситуация в страната. Липсата на дългосрочна стратегия и приемственост в политиките затруднява ефективното реализиране на проектите за енергийна ефективност. "Енергетиката е сфера, която изисква стабилност и визия", подчерта тя.
Никифорова подчерта, че инвестициите в енергийна ефективност се изплащат в рамките на няколко години благодарение на намалените разходи за енергия. Тези проекти предоставят ясно и рентабилно решение, независимо от други инвестиции в енергийния сектор, като децентрализация или трансформация на енергийната система.
Един от най-големите пропуски, според Никифорова, е липсата на информационна кампания, която да популяризира ползите от енергийната ефективност и възобновяемите източници. Подобна кампания би могла да насърчи по-широко участие и подкрепа за тези инициативи.
Никифорова изрази и своето мнение относно Зелената сделка, отбелязвайки, че въпреки добрите намерения, тя понякога противоречи на необходимостта за запазване на конкурентоспособността на Европейския съюз. Според нея икономиката трябва да продължи да се развива, като подкрепя големи, средни и малки предприятия.
Слушайте!
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg