Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа.
"Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в момента, като хора, дори и като общество, сме като едни мухи в тъпан – това е едното ниво, което аз разчитам. И другото е това, че мухата в тъпана може да се разчете като нашата мухичка в главата, която не трябва да губим, за да можем да се развием", сподели преди премиерата Николай Кенаров.
Пиесата "Муа у тупан" е писана преди 40 години и Боян Папазов разказва за онова време, че когато Крикор Азарян е искал да я постави през 1986 година, цензурната комисия постановила, че пиесата ще остане неразбрана – уж заради диалекта, на който е написана.
"До голяма степен тази пиеса говори за свободата на човека, за свободата му на избор, за опита му да не бъде манипулиран, а по-скоро да открие собствения си център. Което по онова време не е било удобно. Ние, разбира се, се опитваме да го пренесем в нашето време, което не е кой знае колко по-различно".
Целия разговор с Николай Кенаров можете да чуете в звуковия файл.
Пиесата "Муа у тупан" е написана на шопски граовски диалект, но създателите на спектакъла са се погрижили диалектните думи да не останат неразбрани и на влизане в салона зрителите ще получават като подарък малък Граовски речник.
В представлението участват актьорите Гергана Арнаудова, Габриела Боева, Сияна Начева, Симеон Димов, Недялко Стефанов, Константин Соколов, Димитър Костадинов (гост), Юлиян Димитров.
Сценографията и костюмите са на Александра Йотковска. Авторската музика на Страцимир Павлов е създадена специално за спектакъла и се изпълнява на живо на сцената.
Премиерните представления са на 17 и 18 януари на сцена "Филиал".
Спектакълът не се препоръчва за зрители под 14 години.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg