Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частният случай на Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Оля Ал Ахмед
Снимка: личен архив

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? 

Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед, която живее на периоди в къщата на своята майка поетесата Ваня Петкова в с. Езерово, до Първомай, където отглежда майка с три котета.

"Моят казус, който аз направих публичен, като го публикувах на своята фейсбук страница, е следният: Оглеждах в село Езерово една котка майка (Мурка). Не успях да я кастрирам навреме, както правят повечето хора, и тя роди 3 котенца, които аз гледах "като писани яйца". Бях добър стопанин на тези животинки – те бяха редовно обезпаразитявани (външно и вътрешно), редовно ваксинирани. Котенцата имат паспорти, както и майката. 

В един прекрасен ден в края на ноември едно от котенцата (Джулия) се разболя. Симптомите бяха – учестено дишане, лигавене... Потърсих помощ от ветеринар – Иван Вангелов – който отказа да прегледа котето – в петък и събота котето се влоши и не можеше да стои на краката си. В неделя аз помолих Вангелов да отвори клиниката, а той ми каза да дойда в понеделник. 

В момента, в който му предложих двойно заплащане, той се съгласи да отвори кабинета. Срещнахме се в Първомай пред клиниката и се започва голямото мъчение на котенцето Джули. Вангелов категорично отказа да го докосне и ни накара – мен и моят син – да държим котенцето, докато той му сложел инжекция. 15 минути той мъчеше животинката, без да уцели котето с инжекцията. Котето от стрес умря на масата. пръсна му се сърчицето. Аутопсия не му е правена. Вангелов ни изгони от кабинета. Отказа да каже какво се е случило и ни изгони много грубо. Това се случи на 8 декември, публикувала съм на страницата си във Фейсбук. Социалната мрежа се зарина от негативни отзиви срещу д-р Вангелов. Законите се пишат, за да се спазват, има закон за закрила на животните..."

Предаването "Законът и Темида многократно потърси по телефона ветеринарния лекар Иван Вангелов. Накрая успяхме да се свържем. В проведения разговор д-р Иван Вангелов отказа да отговори на въпросите на водещата: "Нямам какво да кажа по въпроса. Не се чувствам виновен. Отказвам да говоря."

Престъпления ли са по НК жестокостта спрямо гръбначно животно и причиняването на смърт на домашен любимец. Коментар по темата направи адв. Ерика Кабир, като изрази своето съчувствие:

"Много внимателно изслушах историята на госпожа Ал Ахмед. За съжаление този случай не е единствен. Като юрист, ще се въздържа да коментирам случая в частност, тъй като за възстановяването на факти и обстоятелства – има ли или не извършено престъпление – си има законов ред, който следва да бъде спазен. Доколкото разбрах, г-жа Ал Ахмед е предприела действия в тази насока. 

От чисто човешка гледна точка мога да кажа, че проявата на жестокост към гръбначно животно е сериозен проблем, който съществува не е от сега. По време на пандемията насилието над животни се задълбочи. Би било добре да се потърси и професионалната позиция и анализ на психолози в тази връзка. 

За това дали е престъпление по Наказателния кодекс жестокостта към гръбначни животни – да, престъпление е. Упражняването на жестоко отношение към гръбначно животно е осъдително поведение не само от обществено-морална гледна точка, но и от наказателноправна. В глава 10 на НК е поместена разпоредбата на чл. 325 б, която криминализира проявата на жестокост към гръбначно животно, също и следващият състав 325 в криминализиращ неполагането на достатъчно грижи за гръбначно животно."

По мнението на адв. Кабир доказването на жестоко отношение към животни винаги може да създаде затруднение на разследващите, тъй като жестокостта може да има най-различни форми и прояви, а пък поставянето ѝ в пряка причинно-следствена връзка с настъпилата смърт на животното е трудно доказуема в доста случаи. Според адв. Кабир няма нужда от промени в закона. Отделен въпрос е прилагането на закона. Законите ни са добри – но как се прилагат те?

Чуйте подробности в звуковия файл.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26