На 17 януари в Разлог започва деветото издание на международния кукерски карнавал "Старчевата". Тази уникална традиция, свързана с вековната история и култура на региона, събира участници и зрители, за да станат свидетели на възраждането на бабугерите – разложките кукери, които прогонват злите духове и носят послание за единство и хармония.
Историкът Емилия Кадурина споделя в ефира на "Нашият ден" дълбокия смисъл, който стои зад "Старчевата". Според нея основната идея на този обичай е свързана със слизането на младия Бог при хората. Това божествено присъствие има за цел да дари хората със закрила, като акцентът е поставен върху единството и хармонията между човека и божественото.
"Старчевата" е не само атрактивен карнавал, но и събитие с дълбоки корени в космогонията и космологията на предците ни. Както подчертава Кадурина, календарните празници отразяват представите за устройството на Вселената и принципите, които я управляват. Специфичното в този обичай са обредните персонажи, които носят символично значение.
Обредната група се състои от трима ключови персонажа – старейшина, ерген и невеста. Тези роли представят древната представа за небето и единния Бог, който обединява двете начала. Важна особеност на "Старчевата" е, че в основния ритуал жените не участват. Те могат да бъдат част от хорото, което води главният ерген, символизиращ мъжкото оплождащо начало. Тази роля е свързана с почитта към младия Бог, който вече е "слезнал" при хората.
Карнавалът в Разлог е не само зрелище, но и възможност да се докоснем до богатството на българската култура и да осмислим дълбокия смисъл на тези традиции. "Старчевата" е живо доказателство, че обредите могат да останат актуални, като същевременно носят послание за духовно единение и хармония в съвременния свят.
Слушайте!
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Легендата разказва, че старовремската софра и рецептите, съхранени в семействата и родовете на русенското село Бабово, са завещани от баба Ханджийка. Селото е на 1 км от главния път между Русе и Силистра и от древни времена там имало ханче, което се стопанисвало от баба Ханджийка. Тя се прочула с вкусните гозби и гостоприемство. След време..
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg