На 17 януари в Разлог започва деветото издание на международния кукерски карнавал "Старчевата". Тази уникална традиция, свързана с вековната история и култура на региона, събира участници и зрители, за да станат свидетели на възраждането на бабугерите – разложките кукери, които прогонват злите духове и носят послание за единство и хармония.
Историкът Емилия Кадурина споделя в ефира на "Нашият ден" дълбокия смисъл, който стои зад "Старчевата". Според нея основната идея на този обичай е свързана със слизането на младия Бог при хората. Това божествено присъствие има за цел да дари хората със закрила, като акцентът е поставен върху единството и хармонията между човека и божественото.
"Старчевата" е не само атрактивен карнавал, но и събитие с дълбоки корени в космогонията и космологията на предците ни. Както подчертава Кадурина, календарните празници отразяват представите за устройството на Вселената и принципите, които я управляват. Специфичното в този обичай са обредните персонажи, които носят символично значение.
Обредната група се състои от трима ключови персонажа – старейшина, ерген и невеста. Тези роли представят древната представа за небето и единния Бог, който обединява двете начала. Важна особеност на "Старчевата" е, че в основния ритуал жените не участват. Те могат да бъдат част от хорото, което води главният ерген, символизиращ мъжкото оплождащо начало. Тази роля е свързана с почитта към младия Бог, който вече е "слезнал" при хората.
Карнавалът в Разлог е не само зрелище, но и възможност да се докоснем до богатството на българската култура и да осмислим дълбокия смисъл на тези традиции. "Старчевата" е живо доказателство, че обредите могат да останат актуални, като същевременно носят послание за духовно единение и хармония в съвременния свят.
Слушайте!
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..
Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg