"Абстракцията за мен дава свобода. Живописта за мен не е разказ, а изказ. Тя не разказва случки, събития, сюжети. Тя изказва състояния, настроения, преживявания. В единият случай неин обект е светът извън нас, а в другия – светът в нас. Аз не се противопоставям на двата подхода, само ги разграничавам."
Магда Абазова
До 12 март във варненската галерия "Папийон" могат да бъдат видени 15 картини на "аристократката на българското изобразително изкуство" Магда Абазова. За нея Станислав Памукчиев веднъж казва: "Авангардът се изчерпва, Магда – не."
Наистина творчеството на родената през 20-те години на ХХ век художничка е разнообразно по жанр, стил и палитра. Доказателство за това бе миналогодишната голяма изложба в столичната галерия "Квадрат 500", организирана по повод 100-годишнината от рождението на Абазова.
Повече за настоящата изложба във Варна по телефонната линия на "Артефир" споделя галеристът Виктория Митева.
Митева разказва за личността и творчеството на Абазова, която се формира като художник под наставленията на своя професор Дечко Узунов, а по-късно в творческото обкръжение на творци като Иван Кирков.
Художничката е участвала в много общи изложби и е обичала да рисува и да изследва рисуването. Била е привързана към собствените си творби.
В галерия "Папийон" са изложени 15 картини от частна колекция, като повечето от тях са абстракции, казва Митева.
Абстракцията, по думите на галериста, изразява желание за освобождаване подробностите и отнемане на всичко излишно. Абазова го постига с наслагване на цветове и богата, характерна палитра. Почеркът ѝ е категоричен.
Митева я определя като "крехка жена, но много силна и отстояваща себе си" – творец, който искрено е обичал своите картини.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..
Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...
Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим. Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg