"Абстракцията за мен дава свобода. Живописта за мен не е разказ, а изказ. Тя не разказва случки, събития, сюжети. Тя изказва състояния, настроения, преживявания. В единият случай неин обект е светът извън нас, а в другия – светът в нас. Аз не се противопоставям на двата подхода, само ги разграничавам."
Магда Абазова
До 12 март във варненската галерия "Папийон" могат да бъдат видени 15 картини на "аристократката на българското изобразително изкуство" Магда Абазова. За нея Станислав Памукчиев веднъж казва: "Авангардът се изчерпва, Магда – не."
Наистина творчеството на родената през 20-те години на ХХ век художничка е разнообразно по жанр, стил и палитра. Доказателство за това бе миналогодишната голяма изложба в столичната галерия "Квадрат 500", организирана по повод 100-годишнината от рождението на Абазова.
Повече за настоящата изложба във Варна по телефонната линия на "Артефир" споделя галеристът Виктория Митева.
Митева разказва за личността и творчеството на Абазова, която се формира като художник под наставленията на своя професор Дечко Узунов, а по-късно в творческото обкръжение на творци като Иван Кирков.
Художничката е участвала в много общи изложби и е обичала да рисува и да изследва рисуването. Била е привързана към собствените си творби.
В галерия "Папийон" са изложени 15 картини от частна колекция, като повечето от тях са абстракции, казва Митева.
Абстракцията, по думите на галериста, изразява желание за освобождаване подробностите и отнемане на всичко излишно. Абазова го постига с наслагване на цветове и богата, характерна палитра. Почеркът ѝ е категоричен.
Митева я определя като "крехка жена, но много силна и отстояваща себе си" – творец, който искрено е обичал своите картини.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg