В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на 23 януари в арт галерия Vejdi.
Изложбата включва 17 от най-знаковите творби на автора, създадени в различни периоди от неговия живот. За феномена Иван Нинов, за танца между черното и бялото, за самотата и свободата, които съпътстват големия талант, и за съвременните проекции на тези идеи, разговаряхме с Вежди Рашидов – скулптор, бивш министър на културата и дългогодишен приятел на твореца.
Иван Нинов – категоричен, ясен, мощен
"Когато говорим за българската графика от 20-и век, това е Иван Нинов", категорично заявява Рашидов. "Той е човек, който е живял интересно, доказал се е и е успял да улови живота както в черното, така и в бялото. Но той не се ограничава само с тези два цвята – не случайно казва, че слага цвят в черното. Между черното и бялото винаги има нещо. Една малка светлинка, която променя всичко, която създава живот и носи свежест."
С тези думи Рашидов подчертава универсалния характер на изкуството на Нинов, което намира начин да преодолее ограниченията на монохромната палитра и да изрази нещо много по-дълбоко – многопластовата природа на човешкото съществуване.
Свобода като избор на живот
"Животът не е лесен. Той е битка – битка да се докажеш, да останеш жив и полезен", казва Рашидов, споделяйки философията си за успеха в изкуството и живота. Той сравнява творческите натури, които избират свободата пред сигурността, с примера на Ван Гог.
"Иван Нинов се е родил свободен", добавя Рашидов. "Има хора, които предпочитат да бъдат роби – да бъдат отглеждани от някого. Иван не беше от тях. Аз помня неговите студентски години, дивотиите, които всички млади хора правят. Той нямаше завършена академия, но това не беше пречка за големия му талант."
Рашидов припомня, че Нинов е посещавал курсовете по графика при преподавателя Томов, но академичният сертификат така и не е станал част от биографията му. "Академията не е необходима за истинския талант", заключава той.
Танцът на черното и бялото в изкуството
Изложбата на Иван Нинов в галерия Vejdi обещава да бъде културно събитие, което ще представи богатството на един от най-значимите български графици. Творбите му разказват за житейските контрасти, за тънката линия между мрака и светлината, за свободата, която изисква отказ от материалната обвързаност.
С думите на Вежди Рашидов, тази изложба ни припомня, че истинското изкуство е не само визуално преживяване, но и дълбоко духовно пътешествие.
Слушайте!
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg