Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Термалното наследство на България: Карта на възможностите

| обновено на 21.01.25 в 14:20
Обновената сграда на минералната баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства.
По покана на посолството на Израел у нас, Дани Грийнвалд, управител на департамента по възстановяване на водните запаси в Израел, сподели ценен опит от страната си, която успешно се справя с хроничния недостиг на вода. Израел, разположен в пустинен район, е успял да изгради иновативни подходи за управление на водните ресурси.

"Голяма част от нашите изобретения са резултат от нуждата. Израел винаги е имал недостиг на вода", разказва Грийнвалд. Той подчерта, че в България проблемът с водата може да е свързан с недостатъчната осъзнатост за важността на този ресурс. "Изграждането на водна инфраструктура изисква време, но често това осъзнаване идва чак в криза."

Един от ключовите подходи на Израел е пречистването на отпадъчните води. "Ние решихме да използваме пречистената вода за напояване в земеделието. Ако разполагаш с даден тип вода, но не знаеш как да я използваш, трябва да инвестираш в собствени проучвания и експерти", допълва Грийнвалд. Той също така посочва, че минералната вода е уникален ресурс за България, който може да намери място на световния пазар.
Един от акцентите е и образованието на децата. "В Израел имаме множество образователни програми за пестене на вода, които започват още от детската градина. Така изграждаме култура на устойчивост."

Архитект Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство представи интерактивна карта на термалните бани в България. "Баните са важна част от културната ни идентичност и са уникални. Целта на картата е да събере информация за всички работещи и неработещи минерални бани, така че хората да могат лесно да ги посещават", споделя Захариев.

Той отбелязва, че има редица добри примери за функциониращи бани, като тези в Хасковските минерални бани, село Ягода, Якоруда и Панагюрище. "Термалните бани могат да бъдат както туристическа атракция, така и средство за възстановяване и грижа за здравето", добавя архитектът.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15

Природно земеделие – епизод 1: Биодинамично земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за..

публикувано на 19.05.25 в 15:10
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45