Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Термалното наследство на България: Карта на възможностите

| обновено на 21.01.25 в 14:20
Обновената сграда на минералната баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства.
По покана на посолството на Израел у нас, Дани Грийнвалд, управител на департамента по възстановяване на водните запаси в Израел, сподели ценен опит от страната си, която успешно се справя с хроничния недостиг на вода. Израел, разположен в пустинен район, е успял да изгради иновативни подходи за управление на водните ресурси.

"Голяма част от нашите изобретения са резултат от нуждата. Израел винаги е имал недостиг на вода", разказва Грийнвалд. Той подчерта, че в България проблемът с водата може да е свързан с недостатъчната осъзнатост за важността на този ресурс. "Изграждането на водна инфраструктура изисква време, но често това осъзнаване идва чак в криза."

Един от ключовите подходи на Израел е пречистването на отпадъчните води. "Ние решихме да използваме пречистената вода за напояване в земеделието. Ако разполагаш с даден тип вода, но не знаеш как да я използваш, трябва да инвестираш в собствени проучвания и експерти", допълва Грийнвалд. Той също така посочва, че минералната вода е уникален ресурс за България, който може да намери място на световния пазар.
Един от акцентите е и образованието на децата. "В Израел имаме множество образователни програми за пестене на вода, които започват още от детската градина. Така изграждаме култура на устойчивост."

Архитект Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство представи интерактивна карта на термалните бани в България. "Баните са важна част от културната ни идентичност и са уникални. Целта на картата е да събере информация за всички работещи и неработещи минерални бани, така че хората да могат лесно да ги посещават", споделя Захариев.

Той отбелязва, че има редица добри примери за функциониращи бани, като тези в Хасковските минерални бани, село Ягода, Якоруда и Панагюрище. "Термалните бани могат да бъдат както туристическа атракция, така и средство за възстановяване и грижа за здравето", добавя архитектът.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35

Останки от римски военни съоръжения от I век откриха в Лом археолози

При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..

публикувано на 20.01.25 в 10:40