Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" – 2 февруари в Дом на киното

За търсенето на човека в полето на хуманността

Петя Андасарова: Нагласи се борят с лични истории

Люба Константинова и Петя Андасарова
Снимка: БНР

За търсенето на човека на полето на хуманността чрез изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек", създадена по проекта "В търсенето на убежище: хора, ценности и практики" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" – разговор в "Нашият ден" с Петя Андасарова, един от организаторите.

Андасарова е част от екипа студенти от специалност "Етнология и културна антропология" в Историческия факултет на СУ, реализирали изложбата с фотографии и истории на деца бежанци от Сирия.

По креативната страна на проекта Андасарова работи заедно със своята колежка Вивиан Крайславова, тъй като и двете съчетават академичните си интереси със занимания в сферата на изкуствата.

Изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" напуска пределите на Софийския университет, за да се пренесе в Дома на киното, където официално ще бъде представена на 2 февруари. Зад серията фотографии стоят личните истории на деца, настанени в РПЦ – София, кв. "Овча купел".

"Въпреки че темата е много сериозна и изключително популярна, тя все още е табу. Постарахме се да представим нещо, за което не се говори достатъчно в публичното и академично пространство", казва Андасарова.

Страхът, стереотипите, нереалистичните представи все още са водещи в обществените нагласи, като неадекватните политики в сферата допринасят за проблема, по думите на Андасарова, която споделя, че е трудно да говори по темата без емоция.

"Истината е много човешка, емоционална и на първо място лична. Тя е обоснована с живота на едни деца, които нямат детството, което другите деца имат", казва Андасарова.

Децата бежанци остават без семейство, позната среда, домашен уют – с тази тяхна съдба студентите са се запознали пряко.

"Обърнахме се към хуманната страна на този проблем. Става дума за едни обикновени деца, които не са заслужили страха и омразата, които се разпространяват с много голяма мощ", казва още Андасарова, която вярва, че нагласи се борят с лични истории.

Към всеки обект в изложбата има QR код, който препраща към разширен видеоразказ.

"Тази непряка история, която се чете в лицето на всяко дете, е за трудния път, напускането на дома и семейството", допълва Андасарова.  

Към момента студентката прави докторантура, свързана с поведението и ролите на човека в социалните мрежи.

"В социалните мрежи се случва облъчване. Това е място, в което крайните мнения са водещи и поставят под риск информацията, на която се натъкваме в тях", обяснява Андасарова.

"Някои теми все повече и повече, включително тази за бежанците, стават табу, защото са трудни и удобни, а не защото са нещо, което не може да бъде преборено като хуманитарна криза", смята Андасарова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35