Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на ръкописното писмо:

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

Снимка: Pixabay

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта.

В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта, намаляват стреса и често носят по-голям емоционален заряд.

В деня на ръкописа в "Нашият ден" разказваме как ученици от Пловдивската гимназия по хранителни технологии и техника (ПГХТТ) решиха да пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали.

На телефонната линия на предаването е директорът на ПГХТ Людмила Ганчева, която разказва за училищната инициатива.

По думите на Ганчева инициативата за писане на писмо вече се е превърнала в традиция за ПГХТТ, която всяка година бива надграждана. През последните години гимназистите са писали писма до училището, до своите учители, до родителите си, а тази година – до световни и български знаменитости или исторически личности.

Традициите и новостите трябва да вървят ръка за ръка, убедена е Ганчева: "Едно училище трябва винаги да е в крак с новостите – и електронни и комуникационни, за да откликне на нуждите на младите хора. Но възрастните трябва да учат децата да знаят и да могат това, което предците им са градили."

Ганчева изтъква, че в своите писма учениците изразяват възхищение към онези знаменитости, които се отдават на благородни каузи. Това, по думите на директора, е знак, че децата имат по-дълбоки възприятия.

Всяка година писмата на гимназистите дават надежда и мотивация на училищното ръководство и учителите да образоват и възпитават своите ученици, споделя Ганчева.  

Директорът разкрива част от личностите, до които учениците са писали. Сред тях се срещат имената на Ози Озбърн, Карлос Насар, Захари Бахаров. Някои ученици са изразили и гражданската си позиция с писма до управниците на Пловдив, подчертава Ганчева.

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20