В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог".
Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни.
"Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у нас. С този термин се обобщават множество различни названия, употребявани през десетилетията, и предлага цялостен поглед към тема, свързана с живота в българския град", обяснява проф. Ненов.
Проявленията на течението се разкриват във вещите и всекидневието, присъщи за буржоазното гражданско общество от началото на ХХ век. Предметите на модерността изпълняват специфична функция, а тяхната декорация е част от същността им, по думите на проф. Ненов.
"Едно от най-важните неща е как се украсяват тези предмети. Има два стила на украса – плетеници от старобългарските ръкописи или стилизирани етнографски орнаменти (шевици). В периода между двете световни войни започва тенденция за търсене на родния стил в изкуството – национален прочит на Артдеко", разказва историкът.
Подобни явления са стилът на Гауди в Испания или Баухаусът в Германия, уточнява проф. Ненов.
Такава е била модата, че в големите богаташки къщи е била обзавеждана специална "българска стая". Царското семейство също се е снимало с носии, като знак за сближаване с народа, но и като модерна проява. Ученичките са се учили да бродират в български стил и така са украсявали своите официални облекла.
"Отношението към фолклора и етнографията вече е било проява на отношение към културно наследство – част от националната идея", казва проф. Ненов.
Подобно търсене и завръщане към родните традиции се наблюдава и през социализма, а и днес, разсъждава проф. Ненов, според когото това е доказателство за нуждата от идентичност.
Изложбата в РИМ – Русе е интерактивна, като посетителите ще видят 3D мапинг модел на шевица и ще могат да взаимодействат с експозицията чрез мозайки и пъзели. Предвидени са и занимания с Професионалната гимназия по облекло в Русе.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg