Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за разкош. Този път обаче издателката на списанието за пътешествия Voyage ще ни разкаже за приключенията си на Черния континент.
Тя е избродила Кения, Южна Африка, Замбия, Танзания, но преплита спомените за животинския свят в Южна Луангва с голямото друсане по отсъстващите африкански пътища. Замбия и Малави са държави, които със сигурност са в списъка на авантюристите, но далеч не са първите които ви хрумват като място за посещение.
Магията на сафарито в Източна Африка, независимо дали е дневно или нощно, завладява Мира Баджева дотолкова, че тя не спира да говори за Южна Луангва, очевидно подвластна на онази омая, която кара хората да се връщат отново и отново на черния континент.
Допреди няколко месеца журналистката изобщо не е познавала Африка, освен северната ѝ част с Тунис, Алжир и Мароко. Но пътешествието с камион, пригоден за туристи, из Замбия, Малави и Танзания е преобърнало представите ѝ.
В следващото издание на "Покана за пътуване" Мира Баджева ще ни разкаже за Малави и Северна Танзания, където също е преживяла безброй приключения.
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Журналистката Лилия Илиева издаде книга, в която е събрала 33 от най-атрактивните си интервюта през годините – все срещи с известни български мъже и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg