Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за разкош. Този път обаче издателката на списанието за пътешествия Voyage ще ни разкаже за приключенията си на Черния континент.
Тя е избродила Кения, Южна Африка, Замбия, Танзания, но преплита спомените за животинския свят в Южна Луангва с голямото друсане по отсъстващите африкански пътища. Замбия и Малави са държави, които със сигурност са в списъка на авантюристите, но далеч не са първите които ви хрумват като място за посещение.
Магията на сафарито в Източна Африка, независимо дали е дневно или нощно, завладява Мира Баджева дотолкова, че тя не спира да говори за Южна Луангва, очевидно подвластна на онази омая, която кара хората да се връщат отново и отново на черния континент.
Допреди няколко месеца журналистката изобщо не е познавала Африка, освен северната ѝ част с Тунис, Алжир и Мароко. Но пътешествието с камион, пригоден за туристи, из Замбия, Малави и Танзания е преобърнало представите ѝ.
В следващото издание на "Покана за пътуване" Мира Баджева ще ни разкаже за Малави и Северна Танзания, където също е преживяла безброй приключения.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg