Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Тонев и романът му "Жив"

Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници.

Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни знаци и ги раздрусаш в житейската си торба, има вероятност да се получат цели думи и изречения, те да се подредят и да се сглобят в цяла история от различни парчета."

Подредени от автора, тези "парчета" следват една житейска траектория. Тя тръгва от Първата световна война и завършва с войната в Украйна. Започва с дядото на водача из тази книга и завършва в епилога отново с дядото. Опорните точки, между които спомените се преплитат с художествената фантазия.

Литературният критик Младен Влашки очертава темите в романа с въпросите, на които писателят отговаря в "Жив": "Какво може да събере в един художествен свят филма "Коса", романа "По пътя", музиката на Бъди Гай с Пенчо Кубадински и Владимир Путин? Как съжителстват бунтарският устрем към свободата с гнева, породен от кръвожадните твари около нас? Как се разказва, когато войната и смъртта са буквално пред теб?"

В романа си от 15 глави Емил Тонев е пределно откровен, емоционално приповдигнат, самоироничен, гневен, жив. Заглавието на книгата е съвсем точно. След известна творческа пауза с този роман Емил Тонев го доказва.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Създаването на поредния филмов шедьовър" – дебютен роман на Том Ханкс

Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща в литературата с първия си роман. "Създаването на поредния филмов шедьовър" е многопластова история, която обхваща почти 80 години. Книгата нищи американската филмова индустрия днес, разказвайки за..

публикувано на 08.07.25 в 16:10

Още 15 минути

Ивона Иванова е млада, амбициозна и дръзка. Тя е силно повлияна от творчеството на американския художник и артист Анди Уорхол, към чиято прочута фраза: "В бъдеще всеки ще бъде известен за 15 минути", отпраща и заглавието. Картините ѝ, типично за стила на попарт, са много шарени и определено привличат вниманието. Кураторката Гергана Минкова..

публикувано на 08.07.25 в 14:56
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

публикувано на 08.07.25 в 13:50

Графики на Георги Ашиков, събрани в изложбата "Жената като начало"

Георги Ашиков излага свои творби в изложбата "Жената като начало". 30 графики са подредени в галерийното пространство. Те са вдъхновени от жената като символ на живот.  Темата при изграждането на образите е романтиката и любовта. Мъжът също е застъпен в произведенията на художника. Той набляга на общуването между двата пола.  Усещането в..

публикувано на 08.07.25 в 13:05
Ивана Бодрожич

Ивана Бодрожич: Романът е за личния ни свят и обществото – тези неща винаги са свързани

На 24 юни в централата на Европейската банка за възстановяване и развитие се състоя ежегодната церемония по връчване на Наградата за литература на ЕБВР. Книги от 10 националности участваха във финалната права на конкурса. Три от произведенията достигнаха кратката листа за отличието: украинският роман "Забрава" от Таня Милярчук, хърватският роман..

публикувано на 08.07.25 в 12:30