Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния възпоменателен ден на жертвите на Холокоста:

Събитие в Дома на Европа отдава почит на проф. Йехуда Бауер

Снимка: usoas.usmission.gov

Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста.

Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф. Йехуда Бауер (1926 - 2024).

За днешното събитие и за проф. Бауер – един от основателите на Международния алианс за възпоменание на Холокоста и пионер в изследванията на Холокоста, в "Нашият ден" разказва Димитър Михайлов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР.

Международният алианс за възпоминание на Холокоста включва в своята мрежа над 40 държави, ключови международни организации и водещи световни институции, специализирали се в преподаването и изследването на жертвите на Холокоста.

Михайлов изтъква, че България редовно отбелязва тази дата на институционално ниво и работи в рамките на четиригодишен Национален план за действие за борба с антисемитизма 2023 – 2027.

От 2018 година страната ни е пълноправен член на Международния алианс за възпоменание на Холокоста, а проф. Бауер е бил интелектуалният двигател на организацията, по думите на Михайлов.

"Проф. Йехуда Бауер не е просто един изследовател. Той е един от видните интелектуалци на нашето време с мащаба на Хана Аренд. Изследването му е многостранно и интердисциплинарно и има един огромен принос. Той развива няколко тези за това, че Холокостът е не само безпрецедентен, но и универсален – дава ни уроци за съвремието. Проф. Бауер има критичен поглед към природата на злото, почти като на Хана Аренд. Той развива тезата за отговорността – Холокостът не е едно обективизирано събитие, а събитие, което произтича от човешките действия, въпрос на избор. Той развива една критична теза за безучастността", разказва гостът.

Към Десетте Божи заповеди проф. Бауер присъединява още три – не бъди палач, не бъди жертва, не бъди безучастен.

Днешното събитие ще протече в два сегмента – политически и изследователски. В интензивната програма участие ще вземат редица дипломатически представители, посланикът на Израел, изследователи от Световния център за възпоменание на Холокоста "Яд Вашем", българските изследователи доц. Румяна Христиди и доц. Албена Танева и други представители на български и чуждестранни институции.

Повече за живота на проф. Бауер, както и за днешното възпоменателно събитие – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32