На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец".
В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в България не се знае почти нищо. Дружеството се заема с мисията да запознае обществеността с историята, културните традиции и съвременното положение на сънародниците ни, живеещи все още в рамките на СССР (Съюз на съветските социалистически републики). Организира срещи с бесарабски българи – учители, дейци от български културно-просветни дружества, гостувания на български деца от тамошни села и градове. Събират се и се изпращат книги, записи и фотографии. Това е само началото.
В продължение на тези повече от три десетилетия членовете на "Родолюбец" влагат енергия, любов и упорит безвъзмезден труд, за да улеснят връзките с нашите сънародници зад граница, приемането на ученици и учители от диаспората за образование и квалификация в България.
Дружеството има огромна заслуга и за издаването на Постановление 103 на Министерския съвет на Република България, което урежда приемането на наши сънародници от чужбина в български висши училища.
Важна част от дейността на организацията е издаването на алманаха "Родолюбец"с художествени и публицистични произведения на автори от и извън България и информация, полезна както за тамошните учители и културни организации, така и за учителите, които се командироват от България в българските училища в Украйна, Молдова и други места с българско население.
През 1998 г. по инициатива на "Родолюбец" се възстановява честването на Деня на бесарабските българи – 29 октомври. Всяка година Дружеството организира тържествата и подготвя предложения към държавните институции за улесняване и регламентиране на гражданските и образователните права на сънародниците ни от традиционните български диаспори.
В предаването "За думите" поздравяваме сърцатите родолюбци в разговор с Мария Стоянова, която е сред активните членове на Дружеството и негова председателка в определен период, била е и преподавателка в българско училище в Молдова.
Чуйте разговора в звуковия файл
Снимки: архив на дружество „Родолюбец“
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни. Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg