В деня, в който Театрална работилница "Сфумато" представя постановката "Последната лента. Не аз" от Самюъл Бекет, режисьорът Иван Добчев сподели своите размисли за значението на драматурга и неговите произведения. В интервю за предаването "Нашият ден" той разкрива своето виждане за времето, в което живее режисьорът, поставящ Бекет.
По думите на Добчев драматургията на Бекет не се занимава със злободневни въпроси, а докосва теми, които имат универсален характер. "Бекет сякаш не стои като нещо, което се занимава със злободневни проблеми, а се занимава с някои неща, които са метафизични, извън времето, извън пространството", казва той. Тази извънвременност прави текстовете му валидни във всяка епоха, включително и в нашето забързано съвремие.
В постановката "Последната лента" главният герой всяка година на рождения си ден записва свои мисли и анализира изминалата година. Това е начинът му да открие онези важни моменти, които ще останат значими дори след края на физическото му съществуване. "Опитва се да намери съществените неща, онези неща, които според нещо ще останат, дори когато моя праг се разпилее", споделя Добчев. Това е процес на самоосъзнаване, който позволява на човек да открие истинския смисъл на живота.
В света, където ежедневието е изпълнено с банални проблеми, текстовете на Бекет предлагат по-дълбок поглед върху съществуването. "Занимават се с големия смисъл на живеенето, големият смисъл на това, което един човек може да намери като смисъл на живота", обяснява Добчев.
"Да се взрем в някои неща, които ни се струват несъществени, които определят или създават големия смисъл. Това е нещото, заради което си струва човек да се обръща към неговите текстове", заключава режисьорът. В свят, където времето лети неусетно, а фокусът често е върху преходното, Бекет ни приканва да се вгледаме в непреходното“.
Слушайте!
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg