Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решението на Тръмп за СЗО: Временна заплаха или дългосрочна промяна?

| обновено на 29.01.25 в 13:13
Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Американският президент Доналд Тръмп заяви в събота в Лас Вегас, че може да обмисли възможността САЩ да се върнат в Световната здравна организация (СЗО), съобщи Ройтерс. Тръмп направи това изказване само няколко дни след като обяви оттеглянето на САЩ от СЗО заради това, което определи като несправяне с пандемията от Covid-19 и други международни здравни кризи. Напускането е насрочено за 22 януари 2026 г.

Журналистът Петър Галев коментира темата в ефира на Lege Atris, като изрази съмнения относно това дали излизането на САЩ от СЗО действително ще се осъществи.

Галев припомни, че още по време на първия си мандат Тръмп обмисляше подобен ход. Причината за това е неговият бизнес-ориентиран подход и убеждението, че мерките, предприети по време на пандемията, не са донесли реални здравни ползи, а са довели до сериозни икономически затруднения. Според него именно това е основният аргумент на Тръмп за евентуалното излизане на страната от организацията.

Световната здравна организация е създадена през 1948 г. като част от Организацията на обединените нации и ежегодно отбелязва своята годишнина на 7 април – Световния ден на здравето. Организацията разполага с бюджет от около 7 милиарда долара годишно, от които САЩ допринасят с приблизително 1 милиард. Тези средства не произхождат единствено от американския държавен бюджет, а включват и доброволни дарения, като значителен принос има фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Излизането на САЩ безспорно би представлявало сериозен финансов удар за СЗО, но Петър Галев изрази надежда, че екипът от експерти в новата американска администрация ще успее да убеди президента в значимостта на организацията. Според него финансовият принос на САЩ, който възлиза на около 270 милиона долара годишно, не е значителна сума за страната, но ролята на СЗО в справянето със световните здравни кризи е трудно оспорима.

Галев подчерта, че СЗО има значителни успехи в глобалното здравеопазване. Благодарение на нейното участие човечеството успешно е елиминирало едрата шарка, като последният регистриран взрив е бил през 1972 г. в Югославия. Друг значим успех е значителното намаляване на случаите на полиомиелит, макар че на места все още се регистрират огнища поради лоши ваксинационни практики. Днес организацията се фокусира върху борбата с маларията и туберкулозата – заболявания, които остават сериозен здравен проблем, особено в контекста на климатичните промени, които водят до разпространение на преносими от комари болести в Европа.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10