Американският президент Доналд Тръмп заяви в събота в Лас Вегас, че може да обмисли възможността САЩ да се върнат в Световната здравна организация (СЗО), съобщи Ройтерс. Тръмп направи това изказване само няколко дни след като обяви оттеглянето на САЩ от СЗО заради това, което определи като несправяне с пандемията от Covid-19 и други международни здравни кризи. Напускането е насрочено за 22 януари 2026 г.
Журналистът Петър Галев коментира темата в ефира на Lege Atris, като изрази съмнения относно това дали излизането на САЩ от СЗО действително ще се осъществи.
Галев припомни, че още по време на първия си мандат Тръмп обмисляше подобен ход. Причината за това е неговият бизнес-ориентиран подход и убеждението, че мерките, предприети по време на пандемията, не са донесли реални здравни ползи, а са довели до сериозни икономически затруднения. Според него именно това е основният аргумент на Тръмп за евентуалното излизане на страната от организацията.
Световната здравна организация е създадена през 1948 г. като част от Организацията на обединените нации и ежегодно отбелязва своята годишнина на 7 април – Световния ден на здравето. Организацията разполага с бюджет от около 7 милиарда долара годишно, от които САЩ допринасят с приблизително 1 милиард. Тези средства не произхождат единствено от американския държавен бюджет, а включват и доброволни дарения, като значителен принос има фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.
Излизането на САЩ безспорно би представлявало сериозен финансов удар за СЗО, но Петър Галев изрази надежда, че екипът от експерти в новата американска администрация ще успее да убеди президента в значимостта на организацията. Според него финансовият принос на САЩ, който възлиза на около 270 милиона долара годишно, не е значителна сума за страната, но ролята на СЗО в справянето със световните здравни кризи е трудно оспорима.
Галев подчерта, че СЗО има значителни успехи в глобалното здравеопазване. Благодарение на нейното участие човечеството успешно е елиминирало едрата шарка, като последният регистриран взрив е бил през 1972 г. в Югославия. Друг значим успех е значителното намаляване на случаите на полиомиелит, макар че на места все още се регистрират огнища поради лоши ваксинационни практики. Днес организацията се фокусира върху борбата с маларията и туберкулозата – заболявания, които остават сериозен здравен проблем, особено в контекста на климатичните промени, които водят до разпространение на преносими от комари болести в Европа.
Слушайте!В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg