"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали", споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте. Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка.
А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" имат удоволствието отново да представят Басеку Куяте и Ами Сако в София 6 години след първия им концерт у нас през 2019 г., когато двамата излязоха на по-голяма сцена с групата си Ngoni Ba. Този път обаче концертите се два – на 7 февруари (петък) и после на 8 февруари (събота), тъй като желаещите да ги гледат и слушат са много, а форматът е камерен.
Наследник на стара грио традиция ("грио" са пазителите на колективната памет, музиканти, разказвачи, церемониални фигури в Западна Африка – б.а.), Басеку е първият от рода Куяте, който електрифицира традиционния инструмент нгони ("прадядото на китарата") и най-известният в света виртуоз на този инструмент.
Роден е в Гарана, Мали на около 60 км от град Сегу, а в столицата Бамако живее от края на 80-те години. Можем да чуем нгонито му освен в неговите собствени албуми, издавани през годините от Out Here Records и Glitterbeat, още в записи на Али Фарка Туре, Вийо Фарка Туре, Тумани Диабате, Тадж Махал, Ди Ди Бриджуотър, проекта Africa Express на Деймън Олбърн, "Афрокубизмо" (заедно с Елиадес Очоа, Тумани и Джелимади Тункара), Бела Флек и множество други любими музиканти.
Новият албум Djudjon (L'Oiseau de Garana), който представят двамата с Ами Сако, беше избран за №1 в World Music Charts Europe през месец август 2024. Той е първият наистина съвместен проект на двамата, като Басеку и Ами са пълноправни съавтори.
В София, в зала "Сингълс" на НДК (вход А4 - дясно), двамата ще имат два последователни камерни концерта (както вече "Аларма" и "Афровизия" направиха с концертите на "туарегския Джими Хендрикс" Бомбино миналата пролет) за по 150 души в два последователни дни.
Концертите на 7 и 8 февруари се организират с медийната, логистична и всецялостна подкрепа на екипа на "Ронг Фест" и Центъра за африкански култури "АфриКая". И двете вечери вратите на залата отварят за публика в 21.00 ч., като на 7 февруари концертът започва в 21.30 ч., а на 8 февруари – точно в 22.00 ч.
А тази вечер (понеделник, 3 февруари) след новините в 23.00 ч. предаването "Аларма" на програма "Христо Ботев" гостува на живо в "Пулсиращи ноти" по "Хоризонт" с редки студийни и документални записи на Басеку Куяте и Ами Сако и интервю с двамата.
Фотография на плаката: Каролина Вайехо
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg