Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите в психичното здравеопазване – анализ на трагедията в центъра на София

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

| обновено на 05.02.25 в 13:33
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: БГНЕС

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България.

Според д-р Гълъбова жената е била на лечение преди четири години. В такива случаи, когато състоянието на пациент с психоза се подобри в рамките на месец и половина – два, той бива изписан. Проблемите обаче започват след това. В България липсва ефективна система за извънболнична грижа за психично болните. Въпреки че медикаментите за лечението на тези заболявания са безплатни и достъпни, психосоциалната рехабилитация на пациентите остава сериозно занемарена.

Един от основните проблеми, според Гълъбова, е липсата на дневни центрове за психично болни, които трябва да бъдат поне по един във всяка община. Освен това в България няма достатъчно арт терапевти и психолози, които да работят с пациентите и да им помагат в процеса на ресоциализация. Липсва и законодателство, което да задължава работодателите да наемат хора с психични заболявания, което допълнително утежнява положението на тези пациенти след напускането на лечебните заведения.

Друг сериозен проблем е липсата на "водещи на случаи" – социални работници, които да поемат по 10-12 пациента и да изграждат с тях доверителна връзка. Тези специалисти би трябвало да имат ангажимент към пациента и да подпомагат неговата интеграция в обществото. Създаването на подобна система изисква значителни финансови средства, тъй като включва висококвалифицирани специалисти, които трябва да получават адекватно заплащане.

Д-р Гълъбова подчерта, че никой не е застрахован от тежки психични заболявания, които често започват в млада възраст. При обостряне на състоянието пациентите попадат в лечебни заведения, които въпреки лошата си материална база разполагат с висококвалифицирани специалисти. Там състоянието им може да бъде овладяно в рамките на 45-50 дни, до степен, в която могат да се върнат в обществото. Проблемът е, че в извънболничните заведения, освен семейството, никой не поема отговорност за тези хора. Семействата на психично болните обаче често се изтощават от дългогодишния процес на грижа и контрол върху състоянието на близките си. В резултат на това, след изписването си, пациентите често биват изолирани от обществото.

Според д-р Гълъбова без комплексен подход, включващ социална и трудова интеграция, психосоциална рехабилитация и адекватна подкрепа от обществото, подобни трагични случаи могат да се повтарят.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04