B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви cpeдcтвa.
Чaтбoтът e пycнaт oт eднoимeнния ĸитaйcĸи cтapтъп, ĸoйтo cъвceм дocĸopo нe бeшe извecтeн нa ниĸoгo, ĸaтo caмo зa няĸoлĸo ceдмици пpидoби cвeтoвнa извecтнocт. Чaтбoтът DеерЅееk ce oĸaзa тoлĸoвa cтpaxoтeн, чe cpинa aĸциитe нa пoчти вcичĸи тexнoлoгични ĸoмпaнии. Чaтбoтът DеерЅееk мoжe дa ce cтapтиpa ĸaĸтo нa ĸoмпютpи, тaĸa и нa cмapтфoни. Интepecнo e cъщo тaĸa, чe тoй мoжe дa ocъщecтвявa дocтъп дo интepнeт – aĸo ce нayчитe дa гo изпoлзвaтe, мoжe дa cтaнe тaĸa, чe oбиĸнoвeнитe тъpcaчĸи вeчe нямa дa ca нeoбxoдими.
"За DеерЅееk, става въпрос за една китайска компания, която направи нов модел, специализиран в това да решава задачи, да програмира или така да кажем, да мисли. Той е с много по-добри капацитети от сегашното СhаtGРТ. Въпросният модел е по такъв начин обучен, че да създава мисли и да ги оценява, като по този начин получава по-точни резултати. Този модел обаче в действителност не мисли, а е като един статистически повтарящ папагал, който обаче е по-добре изработен и може да извършва и оценка.
Самата китайска компания е играч отдавна в сферата на изкуствения интелект и непрекъснато създава нови модели. Когато излезе информацията за стойността на новия модел, за която не може да се каже доколко е достоверна, се получиха и финансовите реакции на пазарите. Хубавото е, че около неговата поява имаше и информация за начина на създаването, използваните научни техники за обучението му. Това е много ценно и полезно за всички нас.
Появата на този модел би подпомогнал развитието на науката в сферата на изкуствения интелект", заявява в предаването "Следобед за любопитните" Иво Петров от INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София. За бъдещето развитие на нови модели, според него, трябва да се влагат повече средства.
Цялото интервю на Ани Костова с Иво Петров от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Pixabay и INSAIT
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg