Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на италианския дизайн поставя акцент върху неравенствата

Ася Карагьозова: Дизайнът за мен е комуникация – изразяване на културата и на мисли

Ася Карагьозова и Нина Цанева
Снимка: Личен архив

Българката Ася Карагьозова, посланик на италианския дизайн по света, гостува в "Нашият ден", за да представи IX издание на Деня на италианския дизайн.

Международната инициатива за популяризиране на италианската култура се провежда паралелно в 100 страни по света на 11 и 12 февруари.

Темата на тазгодишното издание е "Неравенствата. Дизайн за по-добър живот". Тя е обвързана с темата на следващата универсална изложба на Триеналето в Милано – "Неравенствата. Как да обединим фракциите сред човечеството". Триеналето 2025 има за цел да представи най-добрите политики и най-представителните проекти, които в този момент в градовете и по целия свят са насочени към нарастващите неравенства, разделящи човечеството.

Проектът е разработен в рамките на Ежегодната кръгла маса за интернационализация на дизайна, координирана от Министерството на външните работи и Международното сътрудничество на Италия, включваща Министерството на културата, Асоциацията за индустриален дизайн (ADI), Фондация "Златен компас", Италианска търговска агенция, Мебелен панаир, Миланското триенале, FederlegnoArredo, Фондация "Алтагамма" и Конфиндустрия.

Карагьозова разказва за своя път от Италианския лицей до позицията на посланика на италианския дизайн. Тя споделя, че носи корените си навсякъде по света, те са част от работата ѝ, а родината е в сърцето ѝ.

Тази година официалното събитие ще бъде открито 12 февруари в "Квадрат 500" от 18 ч.

Тематиката се променя през годините – светлина, рециклиране, устойчивост – важни каузи, свързани с предметите, които ни заобикалят като част от ежедневието и традициите ни, по думите на Карагьозова.  

Гостът разказва за впечатленията от предходни години, когато е била посланик на италианския дизайн в Джакарата и Дака. В тези двустранни инициативи е важно взаимодействието между домакина и гостите, които обменят културен опит, подчертава Карагьозова.

"Целта е да се разкажат най-важните италиански продукции, които с гордост са made in Italy,  чрез три различни езика – стъкло, дърво, керамика", допълва дизайнерът.

Карагьозова завършва разговора с думите: "Дизайнът за мен е комуникация – изразяване на културата и на мисли."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Внучката на карикатуриста Марин Радевски с изложба в "Серякова къща"

Галерия "Серякова къща" в Троян открива днес първата самостоятелна изложба с авторска керамика и живопис на художничката Марина Димитрова . Тя е трето поколение художник и внучка на карикатуриста Марин Радевски. Какво я е накарало да се върне към изкуството след професията зъботехник, разказва самата тя пред Юлия Владимирова. Марина..

обновено на 19.08.25 в 11:07
проф. Панайот Карагьозов

На фокус: Полша – автори-патрони на годината

Тази година Сеймът (Сенатът) на Република Полша определи за патрони писателите Стефан Жеромски, Антоний Слонимски, Владислав Реймонт, Мария Павликовска-Ясножевска. Това решение е взето на 16 заседание на Сейма от 24 юли 2024 г.  Инициативата се провежда, за да се почетат приносите им към полската литература и култура. Стефан Жеромски е изтъкнат..

публикувано на 18.08.25 в 09:10

Минивселени в орех

Ани Крумова е създател на малките светове в орехова черупка на Anistic. Занимава се със всякакъв вид творчество, откакто се помни, а минивселените ѝ радват хората вече почти 5 години. Изцяло самоука в областта на изкуството, тя има висше образование компютърно и софтуерно инженерство. Но сърцето ѝ принадлежи към изкуството.  Минивселената в..

публикувано на 18.08.25 в 08:12
Галина Узунова (вляво) и Невена Праматарова

Изкуство и екология: творчество с мисия

Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието ни в поредното лятно издание на "Какво се случва". Имаме удоволствието да представим творчеството на една от най-знаменитите норвежки писателки днес. Това е Мая Люнде, чиито книги имат..

публикувано на 17.08.25 в 09:05

Дантелата като занаят

За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на подобно събитие е изключително признание за стойността на това изкуство. Посетителите през всички дни ще имат уникалния шанс да се потопят в богата програма от изложби, концерти, демонстрации и базари,..

публикувано на 16.08.25 в 17:10