Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деница Любенова

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

През последните близо 10 години говорим за постоянно подкопаване на правата на ЛГБТИК+ общността в България

Снимка: Фейсбук

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България", създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие".

В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията.

"През последните близо 10 години говорим за постоянно подкопаване на правата на ЛГБТИК+ общността в България. Този анализ на законодателната дейност, на юридическата практика идва, за да покаже една цялостна картина. Думите "дехуманизиране" и "обезправяване" не са използвани случайно. Авторите на книгата правят директна препратка към Втората световна война и към използваната от Хана Арент перспектива на дехуманизиране на еврейския народ в това време. Картината, която се представя в книгата, е отнемането малко по малко на правата на една цяла общност", казва Любенова.

По думите на госта, когато говорим за правата на човека, няма гледни точки. Има универсални права, чиято линия не бива да бъде прескачана.

"Не трябва с мнението си да допускаме обезправяването на група хора само заради различен цвят на кожата, различна сексуална ориентация, различна религия", заявява Любенова.

Според госта не правозащитниците и активистите от ЛГБТИК+ общността разделят хората. Правят го политическите игри и желанието на определени политически сили да заклеймят и изолират групи от обществото.

Любенова коментира зачестяващите случаи на агресия, породени от чувство за безнаказаност и подстрекавани от световни лидери.

"Агресивността в нашето общество е нараснала до такава степен, че не знам как институциите могат да се преборят с това. Трябва желание – в момента желание аз не виждам", заявява гостът.

"Спирането на американското финансиране, тези меки мерки за поддържане на демокрацията в света, вече доведе до затваряне на НПО-та навсякъде – в Африка, Близкия изток, Грузия, Армения, Азербайджан", казва Любенова и изтъква, че в голяма степен става дума за хуманитарна помощ във вид на лекарства, медицинско оборудване, ваксини, храна.  

Представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" се състоя тази сутрин в Дома на Европа. Академичният труд съдържа редица примери от законодателната, юридическа и съдебна практика у нас, засягащи случаи като отказа за смяна на юридическия пол на трасхората у нас, казуса с гражданството на бебето Сара, родено в Испания в еднополово семейство, отказът на българската държава да признае брака между представители на един и същи пол.

Книгата се разпространява безплатно и е достъпна дигитално в сайта на организацията "Действие". Може да бъде намерена в книжен вариант в много от библиотеките из страната, съобщава Любенова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семинар за метъла и българската идентичност в постсоциалистическа перспектива

Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..

публикувано на 08.04.25 в 09:23

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22