Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велики Преслав тръгват по следите на учениците на братята Кирил и Методий

Снимка: БТА

Автор: Велизара Сърчаджиева

В Археологическия музей на Велики Преслав беше открита изложба, проследяваща маршрута на братята Кирил и Методий в България. Експозицията "По следите на учениците" е организирана от Българската академия на науките и е финансирана от Министерството на културата. Може да бъде видяна до 13 март.

Непоказани досега текстове на кирилица от Преславската книжовна школа и литургични елементи, използвани по времето на Първото българско царство и на втората му столица Велики Преслав, са част от изложението. Показани са и местата за поклонение на учениците от Кирило-Методиевата школа и писменото наследство, което са оставили. 

Директорът на Археологическия музей "Велики Преслав" Александър Гочев сподели, че експозицията е важна за българското самочувствие: "Тя е важна, за да се почувстваме българи. Да възпитаваме онова, което ние сме дали на Европа по онова време. И  към настоящия момент близо 300 милиона човека ползват нашата кирилска азбука, развиват я и допринасят за развитието на цялото общество не само в България, но и по света."

От Плиска, Преслав и Мадара е тръгнала голяма част от съвременната цивилизация. Именно там става трансформацията на азбуката от глаголица в кирилица под ръководството на Климент Охридски.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04