Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените новатори на България:

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

Дългоопашат синигер
Снимка: Йордан Христов

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев, директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).

Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици: "Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем към нашата кауза. Курсовете се оказаха един от успешните подходи. Всеки, който иска да научи повече за птиците и да ги разпознава в природата, може да участва", казва Стоев и допълва, че курсът не е теоретичен, а се провежда насред природата с помощта на професионални орнитолози.

Стоев е носител на наградата "Уитли". Отличието, известно като "Зелен Оскар", му е присъдено за работата по опазването на царския орел в България. Гостът разказва за дейността по опазването на този любим и емблематичен за страната ни вид. Доброволци са охранявали гнездата на царските орли, а специалистите са информирали ловците и местните хора, за да се избегне стрелбата по птиците.

В България опазването на застрашените видове птици се развива успешно, изтъква Стоев. EVN, ЧЕЗ и Енерго – Про изпълняват проекти за опазване на видовете, поставяйки специални изолации за предотвратяване на смърт от токов удар, подчертава той.  

Стоев запознава слушателите на предаването с образователните дейности, организирани от БДЗП.

Предстои поредното издание на олимпиада за ученици – състезание, повишаващо интереса на подрастващите към видовете птици. Първият кръг се провежда онлайн, а най-добрите участници се състезават на финала на живо, уточнява Стоев и добавя, че много от предишните отличници са се насочили към орнитологията, екологията и биологията.

В края на разговора гостът споделя някои от постиженията на БДЗП, като привличането на къдроглави пеликани не само край Сребърна, но и по дунавското крайбрежие и до Бургас.

Дружеството работи усилено за завръщането на египетския лешояд в България. Това е една от най-застрашените грабливи птици в света.

В българската природа вече се размножават и застрашени птици, отгледани по специална методика в зоопаркове.

Повече за дейността на БДЗП можете да намерите тук.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50