Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

На 18 февруари в зала 1 на НДК

Снимка: Организаторите

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз. Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има. Защото, сравнен с повечето достолепни ветерани от своето поколение, на 73-годишна възраст той сякаш... не остарява. Не е оплешивял, не е качил килограми, изглежда като рок звезда и най-изумителното – НЕ е изгубил и половин октава от забележителния си вокален размах, спечелил му престижното прозвище The Voice Оf Rock. Дали ще си пуснем някой от неговите индивидуални албуми, тези на супергрупата "Феномена", в която участва, дали ще завъртим парчетата му с "Блек Сабат" и "Дъ Дед Дейзис", последните подвизи с другия дрийм тийм – "Блек Кънтри Къмюниън", или пък първата му сериозна банда – "Трапийз", навсякъде ще открием изразен прогрес и във вокално, и в чисто инструментално отношение – в изчистените, ясни партии се долавя точно онази простота, дето, разправят, била кръвна роднина на гениалността. От тези създатели, които аз определям като дълбоки. Всичко, надникнало от творческата лаборатория на британеца, е изковано с психоенергийна защита срещу времето като категория, а и срещу конкретната злоба на молците в музикалните класации. Разбира се, закъде без "Пърпъл" – "Дийп Пърпъл", от чиито редици пое звездната кариера на Глен Хюз. 

Напоследък флагманът на рока се вихри с турнето "Гласовете на рока със симфоничен оркестър", концертите от което са едни от най-посещаваните събития в Европа за 2024 година. Той ще представи мегаспектъкъла и в зала 1 на НДК на 18 февруари.

За специалното шоу, обединяващо феновете на рока и класиката, британският музикант ще излезе на сцената заедно с оркестъра "Кантус Фирмус", който през 2023 година разтърси българската публика с "Концерт за група и оркестър от Джон Лорд и музиката на "Дийп Пърпъл" в две напълно разпродадени последователни дати. Изключителният артист идва за пръв път у нас в подобна музикална комбинация и със заявката залата да е препълнена. Публиката ще чуе по неповторим начин "Highway Star", "Mistreated", "Burn" и още от великите рок песни за всички времена. Глен Хюз е събрал мастита компания в лицето на Кайтнер Зи Дока – китара и Бернхард Велц – ударни (свирили с Брус Дикинсън и Джон Лорд). Клавишните партии този път са поверени не на Боб Фридзема, когото аплодирахме два-три у нас, а на Ернесто Геци, познат от участията си с Ерос Рамацоти и "Готхард". Към тази супергрупа се присъединява като диригент мултиинструменталистът Стив Бентли Клайн. Спектакълът е по идея на майстора в сценичните предизвикателства Бернхард Велц, чието име свързваме с прелюбопитния проект "Шуберт Ин Рок".

"Дийп Пърпъл" винаги ще има съдба. Аз – също!", ми казва Глен през май 2005 година. Това е втората му визита в България по покана на музикален център "Рива Саунд" и ФК "Левски", но концертът така и не се състоя заради страховит дъжд и гръмотевична буря. През годините още няколко пъти имах възможността са усетя сърцатото му ръкостискане, когато вече беше почетен гражданин на Каварна. 

"Обичам България, защото хората са много мили и ме посрещат с много любов. Предполагам, че в предишен живот съм бил роден тук – признава Глен Хюз – Живея в Лос Анджелис. Обичам този град, там е домът ми. Но винаги когато се прибирам, нося частичка от България и Каварна със себе си. Благодаря на Николо Коцев, че ми разказа за вашата страна. Бил съм в София много пъти. И сега смятам, че тя е невероятен град. Вече има повече туристи, както и свободен европейски пазар. Освен това много от моите колеги и приятели музиканти дват да свирят в България – допълва музикантът – Хора като Боно, Мадона и моите приятели от "Ред Хот Чили Пепърс" горещо пожелаха да се включат в кампанията за българските медицински сестри в Либия. Аз също, защото намирам състраданието и човечното отношение към другите за много важни. Всички сме деца на този свят...Някои са в беда и трябва да им помагаме"

Интересува ли се мастодонтът как се развива рок сцената днес? "Не слушам кой знае колко – признава – Няма и много готина рок музика в момента. Нищо, което да ме хване за гърлото". Ще се родят ли пак влиятелни групи като "Сабат", "Пърпъл" или "Лед Цепелин"? Преди да довърша въпроса си, Глен ме прекъсва и с леко налудничав поглед контрира: "А ти можеш ли да ми посочиш една такава?". В момента – не, отвръщам аз. "Нито пък аз, обаче не искам да обиждам никого. Е, днес играта вече е по-друга. Но смятам, че не аз съм се променил, а светът около мен. Имаме нужда от нов велик певец, който да разтърси задниците на всички! Искам това момче или момиче да дойде сега! Време е светът да се развълнува отново", завършва монументалният Глeн Хюз.

Същинска класика в жанра. Хъслийски рок извън всеки хронотоп. И вечни балади в спектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър" в НДК утре вечер.   

Чуйте! 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

L'Opera Seria от Флориан Гасман - интересен пример на сатира

В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...

публикувано на 03.05.25 в 08:50

L'Opera Seria, опета в три действия от Флориан Гасман

Композитор: Флориан Леополд Гасман Либретист: Раниери де Калцабиджи. Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена Действащи лица и изпълнители: • Фалито – баритон, импресарио • Делирио – баритон, поет • Соспиро – тенор, композитор • Риторнело – тенор, певец • Стонатрила – сопран, примадона • Сморфиоза – сопран, (втора) примадона • Порпорина – сопран,..

публикувано на 03.05.25 в 08:46

"Карпов не Каспаров" идват в Русе с електро-диско заряд

След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..

публикувано на 02.05.25 в 12:01

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2025 г.

1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.04.25 в 10:19

Цвят и ритъм: Международният ден на джаза вдъхнови изложба в Шумен

В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..

обновено на 30.04.25 в 09:23