Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание за усъвършенстване? Дали бъдещият човек ще бъде просто подобрена версия на днешния, или ще се трансформира в нещо напълно ново – в свръхчовек или дори в постчовек?
На тези въпроси бе посветено поредното издание на "Часът на етиката" с проф. Стоян Ставру – съвместна рубрика със Секция "Етически изследвания" към Института за философски изследвания (ИФС) при Българската академия на науките. Темата на дискусията беше "Как се променя мисленето и въображението ни в епохата на трансформациите?".
Проф. Стоян Ставру е юрист и философ, ръководител на секция "Етически изследвания" към ИФС, преподавател по "Биоправо" и "Медицинско право" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той е основател на електронното научно списание "Предизвикай правото!" и съосновател и главен редактор на експертната правна система ЛЕКСЕБРА.
Как се променя мисленето и въображението на човека по отношение на радикалните промени в тялото му?
В ефира на "Време за наука" проф. Ставру сподели интересни размисли за начина, по който възприемаме собственото си тяло. Според него хората често намират утеха и сигурност в своята физическа същност – тя е мястото, където можем пълноценно да живеем, нашата естествена форма на съществуване. Религиозните учения дори определят тялото като "съсъд" на човешкия дух. Въпреки това, в човешкото въображение винаги е присъствал стремежът към преодоляване на границите на тази идентичност. Желанието да се надхвърлят физическите ограничения се корени дълбоко в културната и научната история на човечеството.
Бъдещето на човека остава отворен въпрос. Но едно е сигурно – границите на нашето мислене и въображение ще продължат да се разширяват заедно с развитието на технологиите и науката.
Слушайте!
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg