Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на артистите в България възобнови членството ни в ITI

Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона

Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт.

Бекет и Кафка са изключително важни фигури за развитието на театралния език и театралната култура в световен мащаб. Затова и конференцията бе посветена на две ярки годишнини и на техния отзвук на българската театрална сцена.

През 2023 г. театралният свят отбеляза 70 години от премиерата на емблематичната пиеса на Самюъл Бекет "В очакване на Годо“ (състояла се на 5 януари 1953 г. в малкия театър "Вавилон“ в Париж), която поставя начало на театъра на абсурда. В цяла Европа тази годишнина беше ознаменувана с множество нови постановки на текстовете на Бекет, като само в България се появиха спектаклите "В очакване на Годо" на Театър "Българска армия“, "О, щастливи дни“ и "Последната лента“ на ТР "Сфумато" и още няколко други представления на различни компании и индивидуални артисти.

През 2024 г. пък се навършиха 100 години от смъртта на друг голям модернист и предшественик на абсурдизма – Франц Кафка. Театралните сцени бързо добавиха към продукциите по Бекет и много театрални адаптации на знаменитите прозаични работи на Кафка – "Процесът“, "Метаморфозата“, "Замъкът“.

Целта на конференцията бе да коментира спектаклите по текстове на Кафка и Бекет, появили се у нас през последните няколко сезона, като открои кои от техните заглавия са привлекли вниманието на съвременните театрали и как те трансформират и говорят за проблемите, кризите и катаклизмите на човека и света днес. В нея участваха театрални теоретици и специалисти, както и членове на екипите, създали коментираните представления като: Маргарита Младенова и Иван Добчев, Иван Урумов, Боян Крачолов, Камелия Николова, Калина Вагенщайн, Катя Петрова, Валерия Вълчева, Албена Тагарева и др.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир” с театроведа Деница Езекиева от Cъюза на артистите в България.

Снимка – САБ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15