Учените създават виртуален прототип – 3D карта на атмосферата на планета извън Слънчевата система. Това отваря нови възможности за изследване на химическия състав и атмосферните условия на извънземни светове, съобщават от Европейската южна обсерватория (ESO).
За създаването на виртуален прототип на атмосферата на планетата, известна като Тилос, учените комбинират четири телескопа. Изследователят в Европейската южна обсерватория Джулия Зайдел казва пред списание Nature, че атмосферните условия на планетата са извън представите ни за съществуващи такива. "Изглежда като научна фантастика. Досега такъв климат не е наблюдаван на нито една планета. Станахме свидетели на струйно течение, което обхваща половината от нея. Най-силните урагани в Слънчевата система изглеждат спокойни в сравнение с това", добавя тя.
Тилос се намира на около 900 светлинни години в съзвездието Кърмачето. Тя е подобна на Юпитер, но е свръхгореща. Газовият гигант обикаля изключително близо до своята звезда, поради което една година там трае само 30 земни часа.
Екстремно големият телескоп, наречен ELT, позволява на астрономите да изследват три слоя на планетата наведнъж. "Той е изключително изобретение за разкриването на невероятни неща, за които само можем да мечтаем" – казва Бибиана Принот от изследователския екип.
В " Галерията - независимо пространство за изкуство" Виктория Янкова и Дарина Стоянова представят от 4 април изложбата си "Моите чудовища". Тя включва 55 творби, като повечето картини са нарисувани върху възглавници. "Моите чудовища" или изложба срещу кошмари – това са две заглавия на идеята на Виктория Янкова да пребори чудовищата в себе..
Започна 21-вото издание на фестивала за криминална литература и кино "Quais du Polar – Полярни кейове" в Лион, Франция. Почетен гост ще бъде американският писател Джеймс Елрой. Той ще участва в събитие, озаглавено "Един час с...", и ще изнесе университетска лекция. Фестивалът е водещ форум във Франция и Европа, като целта му е да популяризира..
Науката като знание, творчество, изследване и забавление – така изглежда тя на най-големия фестивал на науката в Кипър, който се провежда днес и утре в столицата Никозия. Негов организатор и домакин е Кипърският институт – водещият научноизследователски център в страната. "Панаирът на науката 2025" ("sCYence Fair 2025") кани деца и възрастни..
Ново училище в Ирландия ще обучава младо поколение майстори, за да спаси изчезващите сламени покриви, предаде AFP. В плановете на създателите са организирането и провеждането на съботно-неделни курсове по различни стилове и методи на изграждане на тези все по-редки покриви. Уникалното училище се намира на 260 км северозападно от Дъблин, близо до..
Разработен е най-малкият пейсмейкър в света от американски биоинженери от Северозападния университет, съобщи италианската обществена телевизия "Рай". Устройството е с размерите на оризово зърно и се активира от светлина. Пейсмейкърът се инжектира в тялото чрез спринцовка и се активира от светлинни импулси, излъчвани от преносимо устройство, което..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg