"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на изтока, като по-специално внимание е обърнато на Япония. Техниката е живопис върху коприна, което се оказва трудно за изпълнение, защото се улавя всеки трепет на ръката и художникът няма право на грешка. Рисуването върху коприна, което се превръща в основана работа и страст на Пападами, която от 2013 година насам и преподава тази техника, изисква голяма прецизност, съсредоточаване и точна ръка. С тези свои умения художничката разказва за японския свят, в който откриваме колоритността на гейшите, самурайската всеотдайност, цветовете на японската вишна Сакура, която японците съзерцават с часове.
Сред магията на Изтока се открива и образ, който присъства във всяка една изложба на Силвана Пападами, а именно – мистичния феникс. С птицата, която се възражда от пепелта, художничката иска да припомни, че всеки човек трябва да се научи да се изправя след трудните си моменти в живота.
Изложбата ѝ включва и шест миниатюри, който са свързани с историите на сърцето. Неслучайно "Магията на изтока" е открита на 14 февруари.
Силвана Пападами е завършила Изкуствознание като магистърска степен, минала е през различни учители и школи, като първата ѝ специалност е моден дизайн. Казва, че рисуването върху коприна, макар и трудно, ѝ се отдава и още от първия опит се е превърнало в нейното нещо. Преди да посегне към тази жива материя, поема три пъти дъх и след това се оставя на процеса.
Повече за любовта ѝ към рисуването и "Магията на Изтока", която ще бъде поместена в галерия "Еритаж" до средата на март – чуйте в звуковия файл.
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg