На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката творчеството и допълва и обогатява знанието за паметта за известната българска скулпторка.
Изложбата, която ще продължи до 20 април, представя разказа на Васка Емануилова за пътуването ѝ до "града на изкуството" и въздействието, което оказва тримесечният ѝ престой в Париж върху цялостното творчество на скулпторката. Отправна точка на настоящата изложба е текстът, който Васка създава за този град и за своето единствено пътуване извън страната през 1939 г. В него описва интересната история около получаването на стипендия за специализация в Париж, свързано със създаването на портрет на мадам Белен – съпруга на първия секретар на френската легация в София Жан Белен. Запознанството ѝ със семейство Белен е онази "щастлива случайност", чрез която тя получава стипендията за Париж.
Експозицията включва три основни части: "Историята на една творба", която разказва за създаването на портрета на мадам Белен, "В града на изкуството" представя дневниците с рисунки, правени в Париж, "Уроците на Париж", в която се обобщава въздействието, което оказва престоят във френската столица, музеи, галерии и творци върху цялостното творчество на скулпторката. Съществена част от експозицията е инсталацията с видео, звук и обекти на Ралица Георгиева, която прави опит да представи впечатленията на Васка Емануилова и да обогати разказа за това важно пътуване на художничката, като потопи зрителите в личните ѝ спомени и в духа на Париж от края на 30-те години на XX век.
Настоящият проект е опит да се покаже част от този изминат път през архива и фонда на галерията и контекста на историческите свидетелства. В експозицията са включени скулптури, рисунки, архивни документи и снимки от колекцията на галерия "Васка Емануилова", Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия Плевен - Дарение "Колекция Светлин Русев", Ателие-колекция Светлин Русев, София, Музей за историята на София, Държавна агенция "Архиви", както и каталози от библиотеката на Съюза на българските художници и от архива на Евгения Христова.
Програма 120 години Васка Емануилова
През 2025 г. галерия "Васка Емануилова", филиал на Софийска градска художествена галерия, ще отбележи 120-годишнината от рождението на бележитата скулпторка със специална програма, посветена на юбилея. Поредица от изложби и образователни програма ще представят неразказаното минало и разгръщащото се настояще на жените художнички. Галерията съхранява най-голямата колекция от изкуството на Васка Емануилова. Музейната програма е свързана с дарението на скулпторката и с архива ѝ.
Аделина Филева, директор на СГХГ гостува в "Артефир", за да представи изложбата.
Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с нея.
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg