Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Особености на съвременната българска дизайнерска сцена

10
Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22.

"Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми относно обучението в професията, какво е началото при всеки един, как се развива професионалния път, какви са трудностите и възможностите. Можем ли да говорим за българска модна сцена и среда? Във всеки случай има интерес към нашите корени, даже и по-младите дизайнери се обръщат назад в този глобален свят, хвърлят поглед към българската народна носия, опитват се да я преведат на съвременен език. Това, което ни свързва са и много липси и проблеми, труден е маркетинга и участието в ревюта."


Според Нели Митева ако си създател на малък лейбъл  и си направил колекция на определена тема трябва да прецениш как да достигнеш до своята аудитория. Ревюто не е единствената възможност за представяне, даже изостава като форма пред някои нови средства.

"Има много малко подкрепящи средства за българската дизайнерска сцена- казва Нели Митева- Национален фонд "Култура" има някои лостове, но например няма стипендии за стартиращи дизайнери у нас"

"Следващият фокус, по който нашата платформа "Иван Асен" 22 ще работи в колаборация със сдружение "За земята" е за това какви щети нанася бързата мода върху околната среда и какви са начините, по които дизайнерите можем да противодействаме и въпреки това да създаваме абсолютно новаторски, устойчиви и природосъобразни колекции"

Чуйте разговора с Нели Митева в "Какво се случва".

Снимки - Антонио Георгиев-Хаджихристов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Вълчева (Тарика) и Захари Бахаров (Али) във филма

"Творческа Европа – МЕДИА" и филмите, които подкрепя

Четири от филмите в програмата на 43- тия Фестивал на българското кино " Златна роза"  са подкрепени от програма " Творческа Европа – МЕДИА".  Това са пълнометражните "Пакет Вечност", дебют на Магдалена Илиева, и "Стадото" на Милко Лазаров, и късометражните " Eraserhead в плетена торба за пазар"  на Лили Кос и " Срамота"  на Ивет..

публикувано на 19.09.25 в 15:39

Като англичаните ли сме?

В редакция "Хумор и сатира" имаме особен интерес към фалшификатите, може би защото много сме патили от тях. Тази седмица открихме любопитен фалшификат в Англия и веднага проверихме възможен ли е той в България. Резултатът от проверката, както и още доста полезна информация, можете да чуете в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме..

публикувано на 19.09.25 в 15:15
За първи път EWA BG ще връчи награда за

Изгряващите женски гласове в българското кино и творческата смелост на режисьорите

43-тият Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" представя общо 54 игрални филма и 2 сериала. В конкурсната програма за пълнометражно кино тази година се състезават 16 филма, сред които са "Любоф" на Ивайло Христов, "Стадото" на Милко Лазаров, дебютните "Плът" на Димитър Стоянович, "Диви ягоди" на Татяна Пандурска и "Пакет Вечност" на..

публикувано на 19.09.25 в 14:57
Мартина Апостолова

Мартина Апостолова: Киното може да бъде протест, революция, смисъл

Поглед към новото българско кино отправяме в "Артефир" заедно с актрисата Мартина Апостолова, член на журито за пълнометражно кино в рамките на 43-тото издание на фестивала "Златна роза". "До този момент гледам неща, които би трябвало да зададат една нова вълна в българското кино, но засега надеждата ми и желанието не се изпълняват – ако..

публикувано на 19.09.25 в 14:49

"100 килима от Котленско" под открито небе

Изложбата под открито небе "100 килима от Котленско" ще се състои от 19 до 22 септември в екоселище "Синия вир" в село Медвен. Събитието събира на едно място ръчно тъкани килими, всеки от които носи духа на Котленския край, историите на женските ръце, които са ги създали, и символите, вплетени в традицията, разказва Дора Куршумова. Изложбата..

публикувано на 19.09.25 в 13:00