Ина Асса е сред най-изтъкнатите ни съвременни дизайнери. Тя започва кариерата си в Париж, в студиото на Пако Рабан, където създава аксесоари за марката, по-късно работи за Живанши, за някои италиански дизайнери, както и за Елие Сааб. У нас дълги години е главен дизайнер на Българската национална телевизия, носителка е на наградата Златна игла, както и на титлата Жена на годината. Тя беше и дизайнер на концерта, с който Българското национално радио отбеляза 90-ата си годишнина.
Казва, че единственото, което ѝ липсва в София са грандиозните музеи и изложбите, които в Париж са ежедневие. "София обаче има друго очарование – казва тя – тук съм обградена от моето семейство и връщайки се в годините назад си давам сметка, че ако не се бях върнала в България да имам семейство щеше да бъде тотална утопия. Защото аз бях реално през цялото време само на работа. Страхотен стрес, в даден момент си мислиш, че може би не си заслужава толкова, ти си само бримка от цялата навързана индустрия там. Тук е нещо малко, но е мое. Носи ми удоволствие, моето търсене е било винаги към това аз да кажа нещо чрез аксесоарите си и именно в България успях да намеря това поле за изява"
Ина Асса създава собствени копринени шалове, произведени от специална черничева копринена буба и то в Европа. Пресъздава върху тях картините на баща си и счита, че да се работи с коприна е огромно удоволствие, а да се носи коприна е израз на изтънчен стил. "Коприната блести и носи ефирност, която никоя друга материя не би могла" – казва тя.
"В България наблюдавам липса на класика – твърди Ина Асса – при хората, които ходят всеки ден на работа, така нареченият капсулен гардероб би вършил чудесна работа. Той включва една бяла памучна риза, една копринена, тъмносиньо сако тип блейзър, дънки без протриване, шлифер и карамелено палто".
Най-новото начинание на Ина Асса е дизайнът на детски обувки и създаването на собствени маратонки, които определено са обувките на нашето съвремие.
Чуйте Ина Асса в "Какво се случва"
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..
Днес, 31 март, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се проведе дискусия на тема "Съвременно визуално изкуство". Специален гост на събитието е художничката Марион Сафриуин от Марсилия, която в момента пребивава в София в рамките на двуседмична творческа резиденция (21.03-06.04). Творческата резиденция на Сафриуин е част от дългогодишната програма на..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg