Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременно унгарско кино в Унгарския културен институт и 29-ия Международен фестивал "София филм фест"

Прожекции на най-добрите унгарски филми в София

На 26 февруари от 18.30 ч. Унгарският културен институт представя 20-о издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща – BuSho (Budapest Short).

Ще бъдат показани девет от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на фестивала. Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални филма, отличени с фестивалните награди.

Филмите ще бъдат представени от доц. Иван Иванов, преподавател в катедра "Световна култура", специалност "Филмова и телевизионна журналистика" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".

Кинопрограмата продължава с Панорама на филмите на един от най-успешните унгарски режисьори на своето поколение Саболч Хайду от 17 до 23 март в Унгарския културен институт. Известният режисьор ще получи Специалната награда на тазгодишния 29-ия София филм фест на 23 март в кино "Одеон".

Фестивалната програмата включва филмите на Хайду "Бели палми" (2006), "Библиотека "Паскал" (2010), "Мираж" (2014), "Живял съм и по-добре" (2016), "Градът на съкровищата" (2020) и "Денят на Калман" (2023).

По време на София филм фест през месец март ще бъде показан и най-новият му филм "Бдението на лешоядите".

"С най-новия си филм Хайду завършва трилогията, започната с "Живял съм и по-добре"(2016, "Кристален глобус" за най-добър филм в Карлови Вари) и продължила с "Денят на Калман" (2023) – истории, фокусирани върху семейни, приятелски и лични взаимоотношения на група хора, които добре познават и добрите, и лошите черти на характерите си.

В основата на новия филм "Бдението на лешоядите" на Хайду отново е пиеса, написана от него, а поводът за срещата на стари приятели е смъртта на един от тях. Скръбта и алкохолът са способни да провокират дълго пренебрегвани съперничества, ухажване и сериозни конфликти, които безусловно променят всичко в малката затворена общност – хората изглеждат по-слаби, по-уязвими и способни да наранят околните, хуморът, вложен в историята, е все по-горчив и по-черен.

Сценаристът и режисьорът Хайду отново успешно рисува чрез портретите на шестте си персонажа реалността, променена през годините – пресъздавайки неизбежните несъвършенства и компромиси, характерни за поколенията на днешните 40-ет и 50-ет годишни хора, израснали с кардиналните промени от края на ХХ век.", припомнят от екипа на София филм фест.

Снимки - Унгарски културен институт
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05

Антон Угринов поставя "Канкун" от Жорди Галсеран

Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..

публикувано на 30.03.25 в 08:45
Credo Bonum Gallery –

Места, знание, видимост

Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..

публикувано на 29.03.25 в 17:05