Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празникът и войната

Навръх Коледа говорим за черното и бялото в човешката история, за празника и трагедията, очевидно трудно отделими в земния живот. С историка от БАН Николай Поппетров си припомняме как спонтанно по време на Рождество в началото на Първата световна война войниците от двете страни на фронтовата линия, германци и англичани, спират стрелбата, разменят си подаръци и правят общ футболен мач. С художника Марта Левчева пък се присещаме за историята на Сталинградската мадона – нарисувана от военния лекар Курт Ройбер (на снимката), като последна утеха за умиращите от глад и студ войници. Жена му, на която пишел за ада на котела край Волга, също се казвала Марта. По-късно Ройбер умира в плен, а фелдмаршал Паулус оцелява и сътрудничи на Съветите. Празникът и трагедията си дават среща в изкуството, смятат участниците.

Марта говори за простодушното произведение на д-р Ройбер като концентрация на духовен порив за повече човечност,  разказва и някои интересни спомени за баща си – поета Любомир Левчев, впрочем писал метафорично за някои места на Сталинградската епопея. Николай Поппетров разсъждава за войнишките пориви по време на празника за спонтанно примирие, но и за негодуванието на висшето командване от всички воюващи страни към такива изблици на несанкционарани прояви на такива дружби, макар и краткотрайни.

Предаването можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10