Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Рафаилович: Какво предстои в Къща за литература и превод

Светлозар Желев и Юлия Рафаилович
Снимка: БНР

Часове преди срещата с украинската писателка Наталия Матолинец в Къща за литература и превод – София в "Нашият ден" гостува Юлия Рафаилович, директор на фондация "Следваща страница".

Повече за събитието тази вечер от 18 ч. може да прочетете тук:

Във връзка с предстоящото събитие Рафаилович разказва, че книгоиздаването в Украйна е претърпяло драматични и интересни промени от началото на войната до днес. В първите месеци след руското нападение броят на издадените книги спада драстично, но след това се забелязва постепенно съвземане на книгоиздателския сектор. Отварят се нови книжарници, продават се права за чуждоезични преводи на украински автори, развива се сътрудничеството с други европейски литератури.

Рафаилович наблюдава разширяване на интереса към украинската литература и украинския наратив в световен мащаб, като редица чуждестранни издателства откупват права за издаване на книги от украински автори.

По време на разговора Рафаилович разказва повече и за новоучредената награда за превод от чужд език (без английски) на български език на името на Виктор Пасков. Инициативата е на преводачката Мари Врина и е подкрепена от Столична община. Номинирането на даден превод става чрез попълване на онлайн формуляр. По думите на Рафаилович, журито на конкурса ще избере кратък списък от 5 заглавия, на които ще бъде обърнато сериозно внимание.

През цялата година Къщата за литература и превод ще посреща резиденти, сред които преводачите Марко Видал, Андреас Третнер, Джорджа Спадони, Яна Елис.

"Преводачески кошери" тази година ще водят Стефан Русинов и Владимир Молев, съобщава Рафаилович и призовава преводачите, които в момента работят върху текстове, да се включат в работилниците.

Събитията в Къща за литература и превод може да следите тук.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Снежана Симеонова представя изложбата "Посоки"

Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

Нова изложба на Павел Койчев

Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Отличие за литература на името на проф. Тодор Боров

Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...

публикувано на 16.05.25 в 17:00
Wiyaala и The Yaga Yagas

За първи път отбелязваме Деня на Африка с цяла седмица събития

На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..

публикувано на 16.05.25 в 16:27

Премиера "Наведнъж" от Стефан Икога

"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..

публикувано на 16.05.25 в 15:59