Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват учени от Института по електроника на БАН. В изследването са използвани лазери със свръхкъси импулси, с които се повишават антибактериалните свойства на керамични и полимерни материали, съвместими с човешката тъкан. Тези проучвания са проведени под ръководството на доц. д-р Албена Даскалова и са откроени като най-важното научно-приложно постижение на Института по електроника за 2024 г.
"Изследванията, които разработваме през последните няколко години, са свързани основно със създаването на повърхности, които да притежават хем биомимитични и антибактериални свойства. Това е продиктувано от острата нужда на подобрение на материалите, които се използват за внедряване в нашите организми като импланти.
Това се налага, тъй като при много операции се наблюдават възпалителни процеси, а учените отдавна търсят решение на този проблем. Резултатите от лабораторните изследвания показват влиянието на лазерното лъчение върху клетъчния състав на повърхностите, което е от съществено значение за ефикасното възстановяване на увредени тъкани. Оценена е антимикробността на лазерно третираните повърхности при взаимодействие с различни бактериални щамове.
От една страна, се създава имплант, който има антибактериални свойства по естествен начин чрез лазера с ултракъси вълни, а от друга страна, се повлиява размножаването на клетките, така че да се създаде временна матрица с подобрени свойства. Проведените изследвания доказват, че клетките на бактериите по-трудно се задържат върху обработените материали, намалява и тяхната жизнеспособност.
Експерименталната методология на учените от Института по електроника затвърждава безконтактното повърхнинно фемтосекундно лазерно структуриране на биосъвместими материали като устойчив процес, който е с потенциал за приложение при разработване на антибактериални повърхности с медицински и екологични цели", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" доц. Албена Даскалова от Института по Електроника на БАН.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Албена Даскалова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БАН и личен архив
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg