Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пиеси за орган

Сабин Леви (вляво) и Емил Янев
Снимка: Калина Станева

В епизод 579 "Трамвая по желание" представя на своята публика виртуозът на органа Сабин Леви.

Проф. Сабин Леви е органист, карилонер, преподавател и доктор по композиция и орган от Канзаски университет, САЩ. Следвал е музика в България, Израел, Франция и Съединените Щати. Носител е на няколко награди на композиционни и органови конкурси и е издаван като музиколог, композитор, преводач и музикален редактор в България, Израел, Великобритания, Холандия и САЩ. Активен концертен органист, клавесинист и карилонер (България, Израел, Англия, Франция, Германия, Италия, Унгария, Сърбия, САЩ). Доцент по музикална теория и орган в софийската Консерватория.

Леви е роден през 1970 г. в София. Той е от сефарадски произход. Започва да учи пиано на пет години. След завършване на Националното музикално училище в София, записва Теоретичния факултет на Националната музикална академия, където учи един семестър. След това емигрира за Израел, където завършва едновременно бакалавър по орган и композиция. През 1998 завършва два магистъра (едновременно) по орган и композиция в Университет Бригам Янг, Юта, САЩ. След което следва двоен докторат по същите дисциплини в Лорънс, Канзас, САЩ, които завършва през 2004 г.

Леви е автор на четири книги и множество статии посветени на органова музика, композиция, еврейска музика и култура в България, контрапункт и музика на 20-ти век.

Като композитор, Леви е автор на около 60 композиции, включително един цикъл от органови хорални прелюдии, основани на сефарадски песни, в които се употребяват баховски полифонични методи, както и свой индивидуален тонален стил. Другите композиции включват един балет, няколко органови цикъла, камерна музика и други.

Леви е издал шест компакт-диска като композитор, органист и карилонер.

Това е статистиката от визитката на големия музикант. Какво стои зад нея, ще научите от епизод 579 на "Трамвай по желание".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15
Правдолюб Иванов, Изложба „Истината за истината“

Изкуство при влошено време

Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..

публикувано на 07.04.25 в 13:05
Джозеф Ал-Ахмад

Актьорът Джозеф Ал-Ахмад със спомен за баба му – поетесата Ваня Петкова

Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...

публикувано на 07.04.25 в 11:54
Проф. Златимир Коларов

Медицината и литературата: Два пътя към човека

На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..

обновено на 07.04.25 в 11:06