Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Няголов: Да не губим фокус от големите теми в образованието

Георги Няголов
Снимка: Венета Гаврилова

В ситуация на неспирни изненади, които всекидневно ни поднася не само родната политическа среда, образователната сфера не прави изключение. Обществото е сюрпризирано с "идеи", които най-малкото не са добре обмислени. Нерядко оставаме с впечатлението, че в публичното пространство се подхвърлят сюжети, които, без да са съществени, отвличат вниманието и енергията ни от истинските и дълбоки теми на средното училище, които от десетилетия не се решават.

В рубриката "Всичко за образованието" Георги Няголов, преподавател в Новия български университет и автор на анализи за образованието, обръща внимание на базови звена и нормативи в образователната система, които се нуждаят от основно преразглеждане, синхронизиране и реално реформиране.

"Правителството е приело управленската си програма, в която има част Образование и наука… Тя като цяло представлява един доста положителен списък от намерения в областта на образованието и науката и страшно много прилича и на предишните  управленски програми на предишното редовно правителство, дори и на по-предното също, но проблемът, за който ме питате, е защо всъщност не се променя нищо съществено в българското образование.

Причината според мен е, че образованието е доста сложна система и то сложна човешка система и за да можем да проведем смислен обществен дебат по важните въпроси в образованието, ние трябва да подходим системно, да видим всички тези части и елементи как те са свързани, за да можем наистина да говорим по този въпрос.", казва Няголов.

Заявката, че ще се променят учебните програми и учебния план е стъпка в системна посока, но не е достатъчна според анализатора.

Общообразователната подготовка би трябвало да се получава във всички училища еднакво добре и да гарантира не само грамотни участници на пазара на труда, но и здрави хора и пълноценни граждани. Отделно има профилирана подготовка, както примерно в математическите и езиковите гимназии, която има друга логика и развива определени компетентности. Има и професионално образование, където очевидно няма много добър синхрон с пазара на труда и работодателите.

"Общообразователната подготовка е това, което проявява проблеми, според това, което виждаме от редица международни изследвания… миналата година излезе дори доклад на българска институция за първи път - Сметната палата излезе с доклад, който показва на база на данни много подробно как в българското държавно училищно образование липсва качество..."

Какво трябва да се преразгледа и промени в "архитектурата на правилата", регулиращи училищното образование, според Георги Няголов – чуйте цялото интервю в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03