Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3 март в Калофер – традиция, история и бъдеще

| обновено на 03.03.25 в 09:18
Снимка: БНР

На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. Ден, който не винаги е бил честван като такъв и който в последните години разделя обществото на различни мнения за неговото значение. Въпреки това, фактът остава – на тази дата през 1878 година с подписването на Санстефанския мирен договор българският народ поставя началото на свободното си съществуване, запазвайки своята вяра, дух и идентичност. В този контекст едно от най-свещените места за всеки българин е родният град на Христо Ботев – Калофер, който пази духа на Българското възраждане.

В ефира на изнесеното студио от град Калофер на "Нашият ден" Кметът на Калофер, Драгомир Боев, подчерта значимостта на града в националната ни история и неговата роля в настоящето и бъдещето:
"Мястото на Калофер в историята на България е неоспоримо. Нашата отговорност е огромна – ние не само посрещаме гости от цялата страна на този ден, но и предаваме духа на града, нашите традиции и визията си за бъдещето на поколенията след нас."

Предизвикателствата пред Калофер днес

Като град, който символизира едни от най-славните периоди в българската история, Калофер носи в себе си голяма отговорност. Според кмета най-голямото предизвикателство е именно паралелът, който неизменно се прави между възрожденския дух на миналото и съвременните реалности. "Днес, повече от всякога, нашият град трябва да бъде пример за кураж, гордост и сила. Трябва да покажем, че българският дух не само е оцелял, но и може да вдъхновява и в съвременните трудни времена."

В тази насока, местната власт активно работи върху проекти, които ще съхранят културното наследство на града. Кметът разкри, че в момента се финализират два значими проекта, свързани с Народно читалище “Христо Ботев“ и Професионалната гимназия по облекло. Планът предвижда създаването на цялостен културно-образователен комплекс, в който гимназията ще бъде трансформирана в нов Музей на историята на Калофер. "Това ще бъде нещо ново за града – място, което ще съхранява нашето минало, но и ще бъде образователен център за бъдещите поколения."

Програмата за тържествата на 3 март в Калофер

Празничният ден ще премине с редица събития, организирани в сътрудничество с различни институции в града. Програмата включва:
• 11:00 ч. – Тържествено слово и издигане на националния флаг.
• 11:30 ч. – Рецитал, представен от ученици на Средно училище "Христо Ботев" и самодейци от Народното читалище на града.
• 12:00 ч. – Поклонение пред загиналите калоферци в Освободителната война в храм “Св. Троица“.
• 13:00 ч. – Откриване на две изложби, посветени на Освобождението, в Национален музей “Христо Ботев“.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата  и да се забавляват по интересен начин...

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00