На 3 март България отбелязва своя Национален празник, свързан с Освобождението от Османско владичество. В този ден всеки българин си припомня заветите на великите ни предци, които са се борили за свободата на родината.
Нашето мобилно студио посети Националния музей "Христо Ботев" в Калофер, където домакин ни беше директорът на музея Ася Николова. Влизайки в дома на Христо Ботев, човек усеща, че пристъпва в храм на българската история – с почит, преклонение и благодарност към делото на този изключителен българин. Дори и днес, когато ценностите на обществото често са разклатени, а различията между хората изглеждат все по-дълбоки, личността на Христо Ботев остава символ на единство. Неговите идеи, мечти и визия за бъдещето на България са закодирани в сърцето на всеки родолюбец.
Историята на Ботевия дом
Домът на Христо Ботев в Калофер е музей вече повече от 80 години и никога не е затварял врати. Първоначално Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се около църквата "Св. Богородица". Въпреки това, когато през 1926 г. се взема решение за възстановяване на дома на Ботев, изборът пада върху къщата, в която семейството му е живяло най-дълго. Голям принос за това има братът на Ботев – Кирил, който завещава дворното място за вечни времена. Така се създава "Ботева градина" – парк, в който и до днес могат да се видят дървета, засадени още в онези времена. Първият паметник на Ботев – бюст, поставен през 1929 г., също се намира там.
Христо Ботев – символ на свободата и истината
За Ася Николова, както и за хиляди българи, Христо Ботев е най-значимата личност в българската история. Той поставя свободата и истината над всички останали ценности и се води от тях през целия си живот. Свободата, според него, не е просто дар, а вътрешна потребност, която кара българите да последват Левски, Ботев и Раковски в борбата за независимост.
Днес, когато отбелязваме тази свобода, трябва да помним, че тя не ни е дадена даром – за нея са пролети реки от кръв. Нашата отговорност е да я ценим и съхраняваме, защото свободата не е само право, а и дълг пред историята и бъдещите поколения.
На 3 март, нека се поклоним пред подвига на тези, които жертваха живота си за България, и нека помним, че името на Христо Ботев ще продължава да обединява всички нас, независимо от различията ни.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg