Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поднесеният от цар Борис III златен венец на връх Св. Никола се показва за първи път

Националният военноисторически музей (НВИМ) показва за първи път златния венец, който цар Борис Трети поднася при откриването на Паметника на свободата на връх Свети Никола през 1934 г., както и фотографии от строежа и откриването му. Събитието ще се проведе на 3 март във филиала на музея в София, съобщават от екипа.

"В обновените експозиционни пространства, посветени на Освобождението, посетителите ще си припомнят историята, в която на фона на решенията на великите сили за развръзката на Източния въпрос, на причините за войната и развитието на бойните действия, те ще се почувстват горди, разбирайки ключовата роля на българите в извоюване на собствената им свобода", разказват от НВИМ.

Потопени в атмосферата на епохата, гостите на НВИМ ще се докоснат до съдбата на онези над 60 000 души, които се включват в Руско-турската война като част от Опълчението, доброволческите чети, народните милиции и различните форми на логистично осигуряване – снабдяването с хранителни продукти и провизии, ангажирането с преводаческа, разузнавателна, куриерска дейност и оказването на медицинска помощ, отбелязват още от екипа.

Те посочват, че сред знаковите експонати изпъкват копия на Самарското знаме, връчено на 3-та дружина на Българското опълчение, знамето на Горнооряховските въстаници, носено от 4-та дружина на Българското опълчение, знамето на четата на Желю войвода, действала в Еленския Балкан, чиито оригинали се съхраняват във фондовете на музея.

По думите им любопитство представляват и автентичната униформа и въоръжение на опълченец, лични оръжия и вещи на водачите на чети Панайот Хитов, капитан Петко войвода, Ильо Марков и Симо Соколов.

От НВИМ отбелязват, че сред експонатите, съхранили спомена за българското участие във войната, са и оръжие и отличия на старшия лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, медицински инструменти на д-р Димитър Моллов, сабя на преводача в Предния отряд хаджи Стою Михов, както и сребърна опълченска чашка, подарена на Димитър Ценов от 1-ва дружина на Българското опълчение по повод 25-ата годишнина от Руско-турската война и вещи и на много други участници във войната.

"За своите най-малки посетители екипът на музея е подготвил занимателна игра, която ще ги провокира да разберат значимостта на собствените ни усилия в извоюване на нашите права и свободи", казват още от екипа на НВИМ.

Повече за Златния венец и обновените експозиционни пространства на Националния военноисторически музей, посветени на Освобождението, разказва Славея Сурчева.

Снимка и информация – НБИМ
По публикацията работи: Милена Очипалска и Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39