Националният военноисторически музей (НВИМ) показва за първи път златния венец, който цар Борис Трети поднася при откриването на Паметника на свободата на връх Свети Никола през 1934 г., както и фотографии от строежа и откриването му. Събитието ще се проведе на 3 март във филиала на музея в София, съобщават от екипа.
"В обновените експозиционни пространства, посветени на Освобождението, посетителите ще си припомнят историята, в която на фона на решенията на великите сили за развръзката на Източния въпрос, на причините за войната и развитието на бойните действия, те ще се почувстват горди, разбирайки ключовата роля на българите в извоюване на собствената им свобода", разказват от НВИМ.
Потопени в атмосферата на епохата, гостите на НВИМ ще се докоснат до съдбата на онези над 60 000 души, които се включват в Руско-турската война като част от Опълчението, доброволческите чети, народните милиции и различните форми на логистично осигуряване – снабдяването с хранителни продукти и провизии, ангажирането с преводаческа, разузнавателна, куриерска дейност и оказването на медицинска помощ, отбелязват още от екипа.
Те посочват, че сред знаковите експонати изпъкват копия на Самарското знаме, връчено на 3-та дружина на Българското опълчение, знамето на Горнооряховските въстаници, носено от 4-та дружина на Българското опълчение, знамето на четата на Желю войвода, действала в Еленския Балкан, чиито оригинали се съхраняват във фондовете на музея.
По думите им любопитство представляват и автентичната униформа и въоръжение на опълченец, лични оръжия и вещи на водачите на чети Панайот Хитов, капитан Петко войвода, Ильо Марков и Симо Соколов.
От НВИМ отбелязват, че сред експонатите, съхранили спомена за българското участие във войната, са и оръжие и отличия на старшия лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев, медицински инструменти на д-р Димитър Моллов, сабя на преводача в Предния отряд хаджи Стою Михов, както и сребърна опълченска чашка, подарена на Димитър Ценов от 1-ва дружина на Българското опълчение по повод 25-ата годишнина от Руско-турската война и вещи и на много други участници във войната.
"За своите най-малки посетители екипът на музея е подготвил занимателна игра, която ще ги провокира да разберат значимостта на собствените ни усилия в извоюване на нашите права и свободи", казват още от екипа на НВИМ.
Повече за Златния венец и обновените експозиционни пространства на Националния военноисторически музей, посветени на Освобождението, разказва Славея Сурчева."Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg