Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пазим като очите си!

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Позната фраза или поговорка, в която има и мъдрост, и истина. Най-сетивният и раним орган в човешкото тяло, грижата за неговото опазване и здраве до дълбока старост, бяха в основата на съботния ни разговор. Който, всъщност, премина през изкуството и реалността, заключен между фразите "ти имаш страхотни очи" и "два диоптъра далекогледство".

Гост бе проф. Ива Петкова – опитен офталмолог, хирург, преподавател. Най-общите акценти поставихме върху болестите и аномалиите в детската и в напредналата възраст, медикаментозното и оперативното лечение. Спряхме вниманието на аудиторията и с познание за най-често повтарящи се диагнози. И още в съботната ни здравна среща: за астегматизма, за глаукомата и катарактата и за някои от електронните "врагове" на окото...

Първият сюжет, представен от госта ни, бе свързан с глаукомата. Не само, защото имахме събитиен повод – месец март е посветен на борбата с тази болест, но и поради важността на коварната диагноза. Най-основното послание към слушателите бе, че болестта се развива без да проявява симптоматика. Тази скрита фаза може да доведе до трайна загуба на зрение. Изводът – да посещаваме периодично офталмолог.

Друга разисквана тема бе т. нар. катаракта, по-известна сред хората като перде. "Щом е стигнал човек до тази фаза на увреждане на окото, значи е живял дълго. Това винаги носи позитивизъм, но за да имаме добро зрение и в напреднала възраст, трябва да преглеждаме и лекуваме очите си" – подчерта проф. Петкова. И ни запозна с фазите на развитие на катаракта и класическия подход за нейното лечение – оперативно поставяне на изкуствени лещи.

Специално внимание отделихме на очния травматизъм, особено при децата. "Хубаво е, че някой от старите игри на малчуганите изчезнаха – дуелиране с дървени саби, прословутите фунийки и др., но лошата новина е, че те бяха заместени от електронни устройства и игри. И ми е много трудно да кажа кое е по-вредно…" – заключи проф. Ива Петкова.

В хода на предаването "За здравето" – седмично издание на програма "Христо Ботев", нашата гостенка отговори и на редица слушателски въпроси. И в края на срещата ни завърши с посланието да се радваме на пролетта, да се разхождаме сред природата и да оставим очите си да "почиват" и усетят насладата от цветовете на Земята.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25