Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогом на чичо Дани

Напусна ни нашият колега Данаил Константинов, когото приятелите наричахме чичо Дани. 

Той работи в "Хумор и сатира" от 1969 до 2010 – 41 години, след това продължи да ни сътрудничи със скечове и фейлетони. С него 19 години бяхме по цял ден буквално бюро срещу бюро. Чичо Дани бе добър човек с чудесно чувство за хумор. Той изпя сигнала на предаването "Дядовата ръкавичка", той правеше "Час на слушателя" с Асен Кисимов – едно от най-дълго вървелите предавания с един и същи водещ не само в българския, но и в световния радиоефир, бе автор и на предаванията "На слънце и на сянка" и "Опък маркет".

Убедил съм се, че според това какъв е бил човекът, такъв остава споменът за него. Споменът за чичо Дани е усмихнат и ведър, в него няма сълзи. 

Нека да чуем още веднъж гласа му с фейлетон от предаването ни "Заедно след полунощ", чичо Дани го е прочел на 31.01.2010 г., но сега, 15 години по-късно, в него все така се усеща духът на тогавашната редакция "Хумор и сатира", създаван и поддържан и от Данаил Константинов.

Снимката е от архива на "Хумор и сатира"


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31

Северняшкият ансамбъл запознава ученици с българския фолклор чрез образователни концерти

Монтана ще бъде домакин на един от образователните концерти на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци “Иван Вълев” – събитие, което има за цел да запознае подрастващите с богатството на българския фолклор. Концертът е част от национална инициатива на ансамбъла, която обхваща множество градове из страната. Повече за проекта разказа в ефира на..

обновено на 12.05.25 в 09:23
Еми Барух

Еми Барух: Истината е важна, свободата е важна

След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Еми Барух , журналистка, общественичка, автор в "Дойче Веле". "Свободата на словото е възможността ти да заявиш себе си, без да се автоцензурираш, да живееш в общество, в което има..

публикувано на 12.05.25 в 08:50