Poiesis Polemos се нарича поредицата от срещи в Културния център на Софийския университет, в която поет, литератор, критик представя друг поет по свой избор. Идеята за тези срещи е на проф. Александър Кьосев и "залага не само на компетентното, но и на лично ангажираното говорене "отвътре".
Подбраните гости от представящия в последното засега издание Стефан Иванов бяха Белослава Димитрова и Мария П. Василева, а вечерта беше посветена на Константин Павлов.
Обичайно разговорът е върху цялостното творчество на поета във фокус, но възможно е това да бъде и цикъл от книга, а също и едно стихотворение.
Явлението Константин Павлов привлече изкушена от поезията и житейското му поведение по времето на тоталитарния режим у нас публика. Интересният разговор между водещия вечерта Стефан Иванов и двете поетеси Мария П. Василева и Белослава Димитрова показа гледните точки на младите към Константин Павлов, техния прочит на творчеството му.
Освен тях в разговора участваха и Румен Леонидов, проф. Александър Кьосев и Кирил Василев. Прозвуча едно стихотворение на Константин Павлов, прочетено от самия него.
Повече ще научите от репортажа от събитието.
Чуйте Стефан Иванов, Белослава Димитрова и Мария П. Василева.
Снимки – Културен център на СУ "Св. Кл. Охридски"
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg