Ветераните преиздадоха този емблематичен – направо революционен за българската поп и рок музика – албум и поемат на турне в цялата страна и зад граница. Но и с всички останали хитове от своя репертоар – селекция от 15 дългосвирещи записа, реализирани в последните четири декади. Сред тях са и песни от актуалния диск "Вече си друг". Получихме го няма и година след неговия предходник – "Галактика 2х20".
Минаха през уейв, хард, мелъди рок, алтърнатив... И тук обаче кодовата дума е "ню уейв", тъй като се съотнася към дългогодишния двигател на бандата – барабаниста, продуцент и аранжор Пейо Пеев. Албумът е направо безценен предвид факта, че в него има песни по текстове на Чавдар Панев – оригиналния фронтмен на групата, който ни напусна без време след инфаркт, само на 42-годишна възраст. "Любов" беше и си остана неговата дума. За всекидневна употреба, а не само за някои светулкови вечери.
Двамата с Пейо Пеев бяха композиционните стожери и визионери на бандата. Каквото ни оставиха – а то не е никак малко – и днес носи красотата на старомоден жест и черно-бяла снимка, извадена от скрина на отминалия романтизъм. На онези любовни пощи, в които като тийнейджъри всички ние пускахме по едно сгънато листче със само няколко, ама особено важни думи. Няма как миналото да бъде забравено, особено когато то е прекрачило в бъдещето. Бъдещето, което е днес.
"Бъдеще" – чудесна и малко хладна, сребърна песен, първата документирана с аудио- и видеозапис синти-поп и ню уейв композиция в България, датираща още от 1982 година. Не е ли пророческо да назовеш по този начин едно от първите си парчета, а след това да навъртиш над 40 години в своята творческа биография – по света и у нас? За да сбъднеш същото това бъдеще в реалния хронотоп – тук и сега.
Думата "робот" произлиза от чешката дума "robota", означаваща работа, но и ангария, изморителен труд, робия. Тя е използвана за първи път от Карел Чапек в пиесата му "R.U.R." ("Росумски универсални роботи"), публикувана през 1920 година, въпреки че писателят приписва думата на своя брат – художника Йозеф Чапек. През 1926 година "Уестингхаус Електрик Корпорейшън" създава "Телевокс" – първия робот за полезна работа.
Излиза, че през 1986-а, когато се състои премиерата на албума на "Спринт", роботът е бил на 60. И какво излиза?! Че главният герой на нашата група трябва да духне 100 свещи в кино "Люмиер".
За щастие, "Спринт" се оказа жив, новаторски, неспиращ и актуален състав. Спринтьорите доказаха, че ги бива не само в късите разстояния, но и в маратона. Свирката ни събира за старт пред Националния дворец на културата в София този четвъртък.
Ще ни очакват!
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg