Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болката като катарзис: изкуство, история и човечност

Във връзка с годишнина от Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта, къщата музей "Димитър Пешев" представя изложбата живопис и графика "За болката една трудна колекция" на кюстендилския художник Станислав Божанков.

В изложбата публиката ще може да види работи от сериите "Портретувани фосили", "Предчувствия за портрет" и "Опит за летене", възникнали в средата на 90-те години по време на следването на художника в Академията за изящни изкуства в Краков, продължени в посланията си със съвсем новия и непоказван все още цикъл "Кошмари" (2024).


"Болката – този универсален архетип, който преминава през цялата история на човечеството, е не само доказателство за нашата екзистенция, но и основа за морално-етичните ни дефиниции, каза художника преди откриването на изложбата. Тя е неизменна част от цивилизационния ни път, оформяйки културата, историята и бъдещето ни.

В контекста на посещение в концентрационния лагер Освиенцим, болката се превръща в изпитание на човешките дефиниции за добро и зло, за смисъл и човечност. Травмите, макар и третирани от времето, остават като свидетелство за свирепата нецивилизованост, която историята ни е запечатала.

Освиенцим – един, сам по себе си, Музей на Общочовешката Рана, остава една трудно разбираема колекция на болката, поставена във времето, като срамно свидетелство за свирепа нецивилизованост след Моцарт, Гьоте, Бетховен, Шопен, Микеланджело, Рембранд, Айнщайн, Коперник. Същевременно напомня за необходимостта от човечност и състрадание."



Станислав Божанков е роден през 1966 г. в Кюстендил. Завършва Краковската художествена академия през 1995 г.

Има участия в над 400 международни изложби, биеналета, триеналета, кураторски проекти и групови изложби. Някои от тях: Тайпе, Майданек, Краков, Ибиса, Филаделфия, Сеул, Скопие, Ню Йорк, Канагава, Лодз, Пловдив, София, Белград, Любляна и др. Негови работи присъстават в над 40 публични колекции и музеи.

Изявява се в областта на живописта, графиката, рисунката, инсталацията и други визуални форми.

Снимки - Регионален исторически музей - Кюстендил
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47